Tichá myška v práci

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Niekedy to v práci naozaj nebýva veľmi jednoduché. Práca by nemala byť v živote žiadnej z nás na prvom mieste, avšak práve tam trávime minimálne tretinu času z celého dňa, a preto by sme sa v nej mali cítiť pohodlne.

Či už pracujeme v kancelárii, v školstve alebo manuálne, kolektív je neraz práve to, čo nám dokáže v priebehu dňa dodať energiu a vykúzliť úsmev na tvári. Mnohé z nás si prepletú profesijný život s osobným a ocitnú sa na káve s dobrou kolegyňou. Toto je ideálny stav, v ktorom všetko funguje, čo ak je to ale presne naopak?

Nie každá z nás je rodený extrovert, ktorý zapadne úplne všade. Nie každá dokáže vždy povedať nejakú vhodnú a hlavne vtipnú poznámku, vďaka ktorej sa vždy stane stredobodom pozornosti. Avšak to, že nezapadnete do kolektívu, nie je dôvod na výpoveď. Má to dokonca výhodu. Ak váš profesijný a osobný život ostanú v oddelených zásuvkách, vyhnete sa kamarátskej hádke, na ktorej by sa mohli pobaviť všetci ostatní kolegovia.

Čo ak ste však do kolektívu nielen nezapadli, ale k tomu všetkému vám vaše kolegyne a kolegovia hádžu na plecia svoje povinnosti? Prvýkrát to urobíte, lebo v podvedomí stále dúfate, že drobnou službičkou vás pozvú na piatkové víno, kde sa stretávajú úplne všetci okrem vás. Druhýkrát si poviete, prečo nie, som šikovná a všetko stíham.

clerk-18915_1280

Z milej výpomoci sa však razom môže stať nepríjemné využívanie. Nakoniec to už nebude len kolega, ktorý hľadá vašu pomoc, ale aj nadriadený, ktorý má pocit, že asi ste toho pred tým robili pramálo, keď aj tak stále všetko stíhate. Tichá myška sa iba usmeje a všetko zvláda, až kým jej raz neprasknú nervy a jedného dňa bez akýchkoľvek náznakov a vysvetlenia jednoducho podá výpoveď. To však nie je správne riešenie.

Ak všetko stíhate a vypomáhate aj kolegom, mali by ste v sebe pozbierať všetku odvahu a zájsť za vašim nadriadeným a o tom sa s ním porozprávať. Šikovná žena, ktorá vie vždy ako poradiť ostatným, si zaslúži adekvátne platové ohodnotenie. Váš návrh na pozitívnu zmenu výplaty nemusí hneď priniesť ovocie. Avšak takýto rozhovor na vás upriami pozornosť. Nadriadený zistí, že ste dôležitým, ak nie hybným článkom v práci a začne o vás uvažovať. Výsledkom napokon môže byť kariérny rast a následne aj zvýšenie platu. Čo ak sa však stane opak?

Váš nadriadený vie, že pomáhate ostatným a robíte aj veci nad rámec svojich povinností, no napriek tomu vás sám zavalí ďalšou prácou a o zvýšení platu vôbec nehovorí? V takomto prípade by ste mali naozaj riskovať a opäť zaklopať na dvere nadriadeného. Mali by ste sa odhodlať, opäť hovoriť o zvýšení výplaty alebo následne naznačiť možnosť výpovede. O šikovného človeka nikto nechce prísť.

Ak však zmena neprichádza a vy máte pocit, že sa pomaly začínate strácať v množstve povinností a vaša výplatná páska sa nijako nemení aj výpoveď môže byť riešením. Šikovná snaživá žena si nájde inú prácu, v ktorej sa môže naplno prejaviť, a to aj s adekvátnym ohodnotením.

Autor: Veronika Dziaková

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokVražda na zámku Styles: Novinka od Agathy Christie
Ďalší článokHistória snubných prsteňov: Dámy, toto ste isto nevedeli
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.