Tenet: špionážny sci-fi triler režiséra Christophera Nolana

Tenet
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Do slovenských kín už vo štvrtok príde pravdepodobne najočakávanejší film roka – špionážny sci-fi triler Tenet režiséra Christophera Nolana, jedného z najuznávanejších filmárov súčasnosti.

Kým viaceré z potenciálnych kinohitov boli po nástupe pandémie stiahnuté z plánov kín a uvedené na internete, úspešný tvorca veľkofilmov sa zasadil o to, aby jeho najnovšiu snímku podobný osud nestretol. Podľa jeho vlastných slov bola nakrútená pre filmové plátna a práve tam si ju fanúšikovia a fanúšičky užijú najlepšie.

Inverzia času

O príbehu Tenetu nie sú známe podrobnosti, tvorcovia však prezradili, že bude sledovať snahy tajných agentov zabrániť tretej svetovej vojne. Využívať na to budú tzv. inverziu času, vďaka ktorej predmety či ľudia dokážu fungovať pospiatky.

Inovatívny prístup k filmovým príbehom

„Ako režisér máte určité nápady, ktoré si odkladáte a môže trvať celé desaťročia, kým ich zrealizujete. Musí nastať správny čas, a to v mnohých ohľadoch. V mojom prípade to bola túžba vrátiť sa po filme Dunkirk k väčším projektom a zobrať divákov na cestu okolo sveta, na viac miest než kedykoľvek predtým. Okrem toho som sa cítil pripravený pustiť sa do špionážneho žánra, čo som odjakživa chcel. Vyrastal som na špionážnych filmoch, je to veľmi zábavný a vzrušujúci druh fikcie,“ hovorí Christopher Nolan, známy svojím inovatívnym prístupom k filmovým príbehom a atraktívnymi dejovými zvratmi.

Zahral si aj Robert Pattinson

„Viac nolanovské to už byť nemôže,“ hovorí o snímke herec Robert Pattinson, predstaviteľ jednej z hlavných postáv. „Každý jeho film je jedinečný a vznik tohto sprevádzali úžasné výkony po všetkých stránkach. Film je skrátka úžasný… S ničím sa nedá porovnať.“

John David Washington, ktorý hrá postavu známu len ako Protagonista, podotýka, „že Tenet je vo svojej podstate o mužovi, ktorý sa snaží zachrániť svet.“ Spletitý dej otvára aj tému toho, čo považujeme za všeobecne platné pravidlá. „Film nás núti prehodnotiť tradičné vnímanie času, toho, čo je pre nás skutočné a zaužívané. Je to oveľa komplexnejšie. V živote som nečítal a nevidel nič podobné. Nikto z vás. Chris rozoberá tému nášho vnímania času prostredníctvom tejto postavy. Neviem, prečo ho čas tak fascinuje, ale milujem to, ako s ním pracuje vo svojich filmoch.“

Producentka Emma Thomas poznamenáva, že istým spôsobom čas fascinuje každého z nás. „Všetci sme tak trochu posadnutí časom, nemám pravdu? Nezáleží na tom, kto ste, odkiaľ ste, a čo ste prežili. Viete, že čas neovplyvníte. Ovláda vás. Nemôžem hovoriť za Chrisa, ale taký je môj názor. Je zaujímavé, že čas je na jednej strane univerzálny, a na druhej strane ho každý vnímame subjektívne. Napríklad deti vnímajú čas inak ako dospelí. Mám pocit, akoby sa neustále zrýchľoval . Počas tejto pandémie je to však úplne inak… dni sa zdajú dlhé ako týždne a mesiace bežia ako minúty. Je to fakt divné.“

Nakrúcanie zaviedlo tvorcov, hercov a štáb do Estónska, Talianska, Dánska, Nórska, Británie a Spojených štátov. Posledným tvorivým článkom bola filmová hudba, ktorú zložil Ludwig Göransson.

Veľkofilm Tenet na plátna slovenských kín, vrátane formátu IMAX, prináša distribučná spoločnosť Continental film.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokNáš tip: Už ste vyskúšali Dove samoopaľovacie telové mlieko v pene?
Ďalší článokSkutočný príbeh: Slobodná a bezdetná alebo rozvedená s deťmi?
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.