Srí Lanka: Ako lacno a výhodne cestovať po tejto exotickej krajine?

Srí Lanka
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Srí Lanka – štát, ktorý leží na ostrove Cejlón ponúka rozmanité spektrum zážitkov. Ochutnajte mix exotiky, dobrej kuchyne, surfingu a usmievavých ľudí… Raj pre všetkých milovníkov zvierat, dobrého jedla (prevažne vegetariánskeho), turistiky, čajových plantáží, budhistických a hinduistických chrámov.

V zime je na juhozápade Srí Lanky príjemných 28 až 32 stupňov. Pokiaľ vás omrzí teplo, môžete sa mierne schladiť vo vnútrozemí. Mesto Nuwara Eliya leží v nadmorskej výške 1868 metrov nad morom, preto je tu o čosi chladnejšie. V týchto mesiacoch je najlepšia návšteva juhozápadného pobrežia. Stred môžete navštíviť kedykoľvek počas roka.

Opice vám budú klopať na okná

Všade sa potuluje veľa psov, mačiek, veveričiek, leguánov, pávov a opíc. Ak sa vám pošťastí, môžete nakŕmiť opice priamo z vášho balkóna. Veľa opíc sme však videli v Sigíriy. Ak by ste chceli nakŕmiť obrovské karety v mori, navštívte pláž Hikkaduwa na juhozápade. Okrem toho má Srí Lanka aj národné parky, kde môžete tiež zahliadnuť slony, leopardy, rôzne druhy vtákov, kúpajúce sa byvoly a opice. Leguány stretnete aj na pláži a ochotne vám zapózujú.

Kŕmenie korytnačiek na pláži v Hikkaduwe.

 

Kŕmenie korytnačiek na pláži v Hikkaduwe.

 

Opice v Sigíriy.

 

Opice v Sigíriy.
Opice vám veselo zapózujú v Sigíriy.

 

Národný park Yala.
Národný park Yala.

 

V Goyambokke bolo veľmi veľa pávov.
V Goyambokke bolo veľmi veľa pávov.

Chutné jedlo plné zeleniny

Jedlo je tu výborné a veľmi lacné. Jedna maxi porcia ryže a kari (nemyslíme tým korenie, ale jedlo, v juhovýchodnej Ázii sa dodnes týmto pojmom rozumie iba pokrm) nás vyšla 500 rupií, čo je v prepočte 2,50 eur. Z nej sme sa najedli obaja do prasknutia. Srí Lančania jedia veľmi veľa rôznorodej zeleniny – a hlavne rukami. Veria totiž, že kovové lyžičky sú nečisté, a preto príbor nepoužívajú. Z ich tradičných jedál nám zachutili hlavne hoppers, kottu a rice and curry (ryža a kari). Vyberajte si lokálne jedálne a reštaurácie, kde chodia jesť miestni. Ceny sú tam lacnejšie a častokrát aj chutnejšie jedlá ako v drahých reštauráciách pre turistov.

Srí Lanské jedlo – Kottu

 

Toto jedlo nás vyšlo 500 rupí, čo je v prepočte 2,50 eur.

Na Srí Lanke zbožňujú pikantné jedlá. Pokiaľ im poviete“ „NO SPICY“ (nepálivé, neštipľavé) prinesú vám celkom slušný „nářez“. Pikantné v ich ponímaní radšej neskúšajte, pokiaľ nechcete potom chrliť oheň z úst.

Exotické ovocie chutí ako skutočné ovocie, nie ako kupované u nás v supermarkete. Odporúčam hlavne sladučký a jemný soursop – chutí ako cukrík a pripomína vatu, jemne nakyslý passion fruit, dragon fruit, papáju, mango, ananás, mini banány, chlpatý rambutan či king coconut…

Ryža a kari

Šialená doprava

Vodiči na Srí Lanke sú šialenci. Od tuk-tukárov až po vodičov autobusov. Pri nich sme sa cítili ako vo filme Rýchlo a zbesilo. Každú chvíľu na niekoho trúbili a uhýbali sa vo veľkej rýchlosti. Na nástup či výstup z autobusu alebo vlaku máte minimum času. Pri vlaku to vychádza cca na 1 minútu a pri autobuse len pár sekúnd. Domáci často len naskočia jednou nohou na strmé schody a vodič už uháňa ďalej. Doprava autobusmi a vlakmi vás vyjde na pár „šušňov“. Nás napríklad cesta z Dambully do Colomba (160 km) vyšla 320 rupií/osoba, čo je cca 1,50 eur.

Srí Lanský dopravný prostriedok - tuk-tuk.
Srí Lanský dopravný prostriedok – tuk-tuk.

Všade je tiež veľmi veľa tuk-tukov (motorizované trojkolky – rýchly dopravný prostriedok). Okrem toho, že vás budú chcieť niektorí zviesť, začnú ponúkať aj x ďalších služieb ohľadom ubytovania, výletov, zmenárne, „herbal“ alebo „spice garden“. Ceny nie sú na naše pomery vysoké, ale často sa stáva, že títo vodiči tuk-tukov budú skúšať na vás zarobiť čo najviac. Hlavne, takí, ktorí vás odchytia pri ceste alebo na stanici. Nie je nič nezvyčajné, že vás začnú prenasledovať a vykrikovať po vás svoje ceny.

Ubytovanie u domácich

Väčšina ubytovaní, ktoré môžete nájsť na bookingu sú v podobe hosťovských domov (Guest house). Bývate tak s miestnymi, od ktorých sa často aj podozvedáte rôzne zaujímavosti o ich krajine. Jeden domáci nám prezradil, že v niektorých rodinách ešte vyberajú rodičia svojim deťom partnerov. Okrem toho vám aj navaria, samozrejme za príplatok. Dvojlôžková súkromná izba so samostatnou kúpeľnou vás vyjde od 7 do 25 eur na noc. Záleží od oblasti, vybavenia, sezóny a dostupnosti. Samozrejme, že pre tých náročnejších nájdete aj luxusné ubytovanie v top rezortoch za 300 eur na noc.

Pláž v Bentote.
Pláž v Bentote.

Tieto miesta nevynechajte

Pokiaľ sa chystáte na Srí Lanku v zime, najvhodnejšie počasie je práve na juhozápadnom pobreží a v strede ostrova. Ceylonský ostrov nie je veľmi určený pre „vylihovačov“ na pláži. Pláže sú síce pekné, ale určite to nie je žiadne Thajsko. Nájdete tu aj veľa odpadu, ktorý majú väčšinou na svedomí domáci. Srí Lanku navštevujú turisti hlavne kvôli rozmanitosti prírody a určite sa oplatí veľa cestovať, aby ste videli čo najviac miest. Nevynechajte pláže v dedinke Bentota, v Hikkaduwe nakŕmte korytnačky a zablúďte tiež do Unawatuna. Mnoho ľudí odporúča aj pláž v Mirrise, ale okolie neoblo až také estetické, bolo tam veľa neporiadku. Zato pláže v Goyambokke boli najkrajšie, čo sa týka juhozápadného pobrežia.

Pláž v Goyambokke.
Pláž v Goyambokke.

Môžete si vybrať safari v rôznych národných parkoch. My sme navštívili Yalu. Určite nevynechajte cestu vlakom z Kandy do Ella cez Nuwara Eliya. Veľmi veľa turistov chodí presne z tohto smeru. My sme však zvolili opačnú stranu (Ella – Kandy), ktorá nebola až taká preplnená. Hovorí sa, že je to najkrajšia cesta vlakom, pretože počas nej uvidíte nádherné výhľady. Pokiaľ patríte k milovníkom čaju Lipton, určite si pozrite miesto Lipton’s Seat, kde sa pestuje. V Dambulle si môžete pozrieť budhistické chrámy Rangiri Dambulu Viháraja a Dambulla Somawathi Stupa. Zájdite tiež na Leviu skalu v Sigiriy. Je to archeologické nálezisko, ktoré tvoria pozostatky palácového komplexu. Ten vznikol v 5. storočí. V roku 1982 bola táto lokalita zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Lipton´s Seat.
Lipton´s Seat.

 

Čajové plantáže v Lipton´s Seat.
Čajové plantáže v Lipton´s Seat.

 

Chrám v Dambulle.
Chrám v Dambulle.

 

Chrám v Dambulle.
Chrám v Dambulle.

 

Sigiriya
Sigiriya

 

Sigiriya
Sigiriya

 

Levia skala v Sigiriy.
Levia skala v Sigiriy.

Celkový dojem

Len málokedy sme sa stretli so zamračenou Srí Lanskou tvárou. Väčšina domácich je veľmi priateľská. Niekedy ťažko rozoznáte či to myslia nezištne alebo vám len chcú opäť ponúknuť svoje služby. Deti nás zdravili a pýtali sa odkiaľ sme. Občas sme mali pocit, že sme pre nich hlavnou atrakciou. Na Srí Lanke sa vám nemôže stať, že sa stratíte. Vždy sa nám niekto prihovoril a pomohol nám nasmerovať nás tam, kam sme potrebovali cestovať. Veľkou výhodou je, že väčšina z domácich vie po anglicky.

Víza na Srí Lanku vás budú stáť 30 € a kúpiť si ich môžete cez ich oficiálnu stránku. Nám prišlo potvrdenie do pár hodín.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokZuzka Šulajová a jej tajomná novinka
Ďalší článokTamara Heribanová: Zabudnutá láska v priestore „cudzieho“ a „nášho“
Mojou vášňou je písanie. Začalo to textami piesní, pokračovalo písaním pre médiá ako Topky.sk, Magazín Plus 1 Deň, Magazín EXclusive a prácou v oblasti marketingu a Public Relations. Okrem Magazínu Deň ženy sa venujem aj svojej PR agentúre Lenita Public Relations a tiež skladaniu piesní a spevu v hudobnom projekte Freya.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.