Spánok v živočíšnej ríši: Ktoré zviera spáva najviac?

spanok
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Spánok bezpochyby všetci milujeme. Zatiaľ čo človeku stačí 7 hodín denne, taký pásavec potrebuje na odpočinok až 19. Viete ako dlho spí žirafa, vačica alebo lemur? A kto si vystačí len s jedinou hodinou?

Kto by nemiloval spánok. Ako to však majú vymyslené v zvieracej ríši? Vedeli ste, že hrochy spia vo vode postojačky? Práve takto sú pre svojich nepriateľov menej zraniteľné. Slony si vytvárajú tzv. „slonie lôžka“, ktoré si vyhlbujú v suchej tráve. Mnoho rýb zas počas spánku mení svoju farbu. Hovorí sa, že hlavne kvôli zastrašovaniu nepriateľov. Škorce lietajú v zime do mesta, kde prespávajú. Vo voľných poliach je totiž chladnejšie.

Možno ste vedeli, že žirafy spia postojačky a stačí im len okolo 4 hodín spánku. Ak majú po ruke (resp. pri hlave) vetvu, zvyknú sa o ňu opierať. Lysky (vtáky) si podriemkavajú počas plávania na vodnej hladine. A ako dlho spia ostatní obyvatelia zvieracej ríše?

Prinášame vám prehľad spánku rôznych zvierat:

Zviera Počet hodín spánku
sviňucha menej ako 1
piskor menej ako 1
žirafa 4
slon 4
kôň 5
delfín 5
ovca 6
morča 7
tur 7
krt 8
jež 10
šimpanz 10
králik 10
jaguár 11
činčila 12
potkan 13
mačka 13
myš 13
prasa 13
škrečok 14
veverička 14
lemur 16
pásavec 19
vačica 19
netopier 19
leňoch 20

Víťazom sa jednoznačne stáva sedmospáč leňoch. Pri veľkom kolísaní teploty dokonca upadá do strnulosti, ktorá sa podobá na zimný spánok. Vtedy prespí skoro celý deň. Zaujímavosťou je, že v zajatí prespí až 70% svojho času, no v prírode je to iba 40%.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokTúžite byť opálená aj v zime? Takto radšej nie!
Ďalší článokJe tu nový Dan Brown a triler Pôvod
Mojou vášňou je písanie. Začalo to textami piesní, pokračovalo písaním pre médiá ako Topky.sk, Magazín Plus 1 Deň, Magazín EXclusive a prácou v oblasti marketingu a Public Relations. Okrem Magazínu Deň ženy sa venujem aj svojej PR agentúre Lenita Public Relations a tiež skladaniu piesní a spevu v hudobnom projekte Freya.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.