Rozhovor s režisérom novej komédie Ibiza – Arnaudom Lemortom a hercom Christianom Clavierom

Ibiza sa objaví na filmových plátnach sedem rokov po vašom predchádzajúcom filme. To sa môže zdať ako dlhá medzera…

Film Depression et des potes (Depresia a kamaráti) nemal taký úspech ako môj predošlý film. Takže som si aj ja sám prešiel depresiou a strávil veľa času s kamarátmi. A počas tohto obdobia som začal písať veľa scenárov; napríklad Le Larcin, film o prvej lúpeži v histórii! Dannyho parťáci stredoveku… Pracoval som na tom niekoľko rokov. Začali sme predprípravu filmu s vedúcim výpravy a hlavným producentom… A nakoniec sme zistili, že projekt je na realizáciu príliš drahý. Toto je bohužiaľ pre režisérov bežné. Len jeden zo štyroch až piatich projektov bude zrealizovaný. Takže, aby som odpovedal na vašu otázku – áno, je to dlhá medzera!

Je Ibiza jedným z projektov, na ktorých ste pracovali počas tohto obdobia?

Vôbec nie. Vlastne pôvod filmu je dosť prekvapujúci. Začal som písať komédiu o rodine, ktorá ide do Auvergne (Stredné Francúzsko) odviezť telo svojej zosnulej tety do chladiaceho kamióna! Stretol som Mathieua a Thomasa Verhaegheovcov, mojich budúcich produkčných, ktorí práve robili casting na svoj film. Veľmi sme sa zblížili. Thomas mi ponúkol spoluprácu a ja som mu rozprával o mojej komédii. Myšlienka filmu mu prišla zaujímavá, ale z mŕtvoly nadšený nebol. Popremýšľal som, zmenil som pár vecí, ale chcel som zachovať žáner rodinnej komédie. A navrhol som Ibizu, kde som už niekoľkokrát strávil dovolenku. Tento návrh Thomasa nadchol a projekt o typickej rodine, ktorá ide na „nebezpečný ostrov“ zažiť veľké dobrodružstvo, odštartoval.

Pozastavme sa nad Ibizou, ako ste spoznali tento ostrov?

Začalo to asi pred desiatimi rokmi. Kamarát mi ponúkol stráviť tam leto. Už predtým som o tomto mieste niečo počul, ale nie veľa. Len to, že na ostrove sa stále oslavuje… Išli sme na najhoršie miesto, ktoré sa volá Sant Antoni de Portman a ktorému sa tiež inak hovorí „smädá ulica“! Našťastie som potom spoznal aj ďalšie tváre ostrova, no najmä jeho úplne šialené párty! Po čase som sa na Ibizu vrátil, s každou návštevou ju spoznávam lepšie a mám ju radšej a radšej…

To je, mimochodom, aj to, čo ukazujete vo filme: Ibiza nie je len pekné klišé na pohľadnicu, ale je to ostrov, ktorý má svoju dušu…

Pôvodne Ibiza patrila medzi legendárne miesta hippie kultúry, tak ako Goa, Amsterdam, Káthmándu, atď. Na ostrove je stále cítiť veľa mieru a lásky. Hovorí sa, že na Ibize sú magické sily. Keď som hľadal na ostrove miesta na nakrúcanie, stretol som veľa Francúzov, ktorí tu bývajú, a mnohí mi hovorili rovnakú vetu, ako hovorí aj hipík Francesco počas úvodných titulkov: „Ty si Ibizu nevyberáš, to ona si vyberá teba!“ A napriek všetkým klišé , je tu pár miest, ktoré nie sú len o večierkoch. Neprechádzame tu preplnenými a hlučnými ulicami. Sú tu nádherné prístavy, pokojné dedinky a klasické pláže bez betónu. Stručne povedané, Ibiza je veľmi rozmanitý ostrov, ale celkovo je to miesto mieru s príjemnými a otvorenými ľuďmi.

Čo ide ruka v ruke s myšlienkou vášho filmu: rodina druhotne vzniknutá, ktorá si k sebe hľadá cestu…

Bolo veľmi zábavné umiestniť túto rodinu do takéhoto prostredia. Je to veľký šok! Stretol som na Ibize mnoho rodičov a detí podobných postavám z filmu a myslím, že najlepší spôsob, ako sa naozaj spoznať, je spoločne zažiť neobvyklé dobrodružstvo, ktoré nás naučí postaviť sa doteraz neznámym prekážkam. Postava Philippa, ktorú hrá Christian Clavier, sa v priebehu filmu stáva menej trápnou a úzkoprsou, a deti Carole (Mathilde Seigner) ho začnú mať rady. Všetci sú vystavení výzve ostrova, ktorá ich zjednotí.

Akú spomienku z tohto nakrúcania si ako režisér odnášate navždy?

Ibiza na mňa pôsobila ako španielska Korzika! Je potrebné poznať sieť miestnej produkcie, ktorá vám pomôže zohnať dobré kontakty. Obyvatelia ostrova si veľmi vážia svoju krajinu. Veľmi dobre vedia, že ich domov je naozajstný poklad prírody a chránia ho… Bolo to skvelé, počas celých piatich týždňov nakrúcania som nebol ani raz sklamaný, krajina vždy naplnila až predbehla moje očakávania. Napríklad nakrúcanie v klube Ushuaia bolo peklo, je to továreň na večierky, ktorá sa nikdy nezastavuje. Je otvorená každý deň od mája do októbra, dídžeji sa striedajú od sedemnástej do polnoci, ráno sa stavia scéna, v noci sa rozoberá a počas dňa je to hotel! Nakrúcali sme v centre tohto šialeného miesta, ale aj na intímnejších miestach, napríklad v prístave Cala Comte, kde sme nakrúcali scénu so zeleným lúčom, alebo v bare starého mesta S’Escalinata, vyzdobenom farebnými vankúšmi… Chcel som naozaj prejaviť úctu ostrovu a ukázať ho taký, aký je. Existuje mnoho filmov a seriálov o tomto ostrove, ale pravda je, že v 90 % prípadov nakrúcanie prebieha v Barcelone, alebo na Malorke. My sme všetko točili na Ibize…

Povedzte nám niečo o hercoch, predovšetkým o páre, ktorý sa spoločne na filmových plátnach zatiaľ neobjavil: Christian Clavier a Mathilde Seigner.

Napadlo to Alexandru Schamis, ktorá je manažérkou oboch hercov. Prišlo mi to skvelé, pretože tak ako ja, aj Christian Clavier má v obľube komédie. Navyše meno Clavier je jedno z najdôležitejších mien tohto žánru. Okrem toho, som jeho fanúšik už dlhú dobu. Prečítal si jednu z prvých verzií scenára (kde rodina je klasická, úplná) a necítil sa na to hrať otca dvoch puberťákov. Našťastie, celková myšlienka filmu sa mu páčila, a tak na film úplne nezanevrel… Prepracovali sme so spoluautorom Mathieuom Oullionom scenár a pridali prvok neúplnej, zloženej rodiny. V tento moment mi Alexandra navrhla pár, ktorý by nikto neočakával – Christiana a Mathilde. Až potom som zistil, že Christian tiež pozná veľmi dobre okolia ostrova.

Ako ste vnímali spôsob, akým pracovali pred kamerou?

Majú veľmi odlišné metódy hrania. Mathilde hrá skôr inštinktívne, zatiaľ čo Christian začne pracovať veľmi skoro so scenárom. To sú dve protiľahlé metódy, ktoré spolu ale bezchybne fungujú pri nakrúcaní… Každý svojej postave pridáva na prirodzenosti. A pracovať so skúsenými hercami vám veľmi uľahčuje prácu režiséra! Nebolo potrebné opakovať jednu scénu štyridsaťkrát. Dokonca sme s Christianom upravovali scenár, aby scény mali väčšiu hĺbku a boli vtipnejšie. Herci boli úplne zahrnutí v procese tvorenia.

Na rolu Frankieho, majiteľa nočného klubu, ste si vybrali rapera JoeyStarra…

To bol nápad Christiana Claviera! Dlho sme premýšľali nad postavou Frankieho a mali sme vybraných zopár hercov. Ale Christian podotkol, že pre ľudí Ibiza rovná sa večierky s až pekelnú atmosférou a teda, že sa JoeyStarr na túto rolu výborne hodí… Nedokázal som si ich dvoch predstaviť v jednom filme, ale nakoniec to bolo perfektné! Musíte tomu veriť a neklásť si zbytočné otázky – to je pri nakrúcaní komédie veľmi dôležité. Na scéne som spoznal pracovitého a iniciatívneho herca, ktorý bol pred Christianom Clavierom a Mathildou Seigner, skúsenými herci, až nesmelý.

Olivier Marchal stelesňuje postavu Pascala, majiteľa reštaurácie na pláži…

Olivier je jedným z ľudí, na ktorých nedám dopustiť, či už sa o ňom bavíme ako o hercovi, alebo ako o režisérovi. Máte hneď chuť sa s ním kamarátiť. Keď sme vymýšľali úlohu Pascala, chceli sme, aby to bol bývalý policajt americkej banky, ktorý bol na dôchodok poslaný k moru… Vedel som, že Olivier je bývalý policajt, ​​a tak mi na rolu prišiel ideálny. Okamžite súhlasil! Nakrúcali sme s ním síce len pár dní, ale zažili sme spolu skvelé chvíle. Je to veľkorysý a úžasný človek.

Jeho ženu vo filme hrá Cathy Guetta…

Aby som povedal pravdu, na začiatku sme chceli, aby sa vo svojej vlastnej úlohe vo filme objavil David Guetta. Ale vzhľadom k jeho plnému kalendáru to bolo príliš zložité. Pre mňa je David Guetta s Ibizou spojený, legendárna dvojka, ktorá je známa po celom svete. Zistil som, že sa s Cathy poznám už dlho. Z doby, kedy som bol čašníkom a kedy ona s Davidom ešte len začínali. Navrhol som jej úlohu, ktorá nie je blízka jej charakteru. Bavilo ma urobiť z nej partnerku Oliviera Marchala a medzi nich postaviť JoeyStarra. Úžasné bolo sledovať, aké pocity v nej nakrúcanie vyvolalo – strach, a zároveň potešenie. Sľúbil som jej, že bude pracovať len so skúsenými hercami a Cathy sa do toho dala s neuveriteľnou energiou začiatočníčky!

Christian Clavier

ROZHOVOR S HERCOM CHRISTIANOM CLAVIEROM

Začnime s ostrovom Ibiza, ktorého príroda je viac než len ozdobou na obrazovke. Je to miesto, ktoré vraj veľmi dobre poznáte…

Ja poznám predovšetkým Formenteru, ktorá je hneď oproti Ibize. Je to mýtické miesto, plné sviatkov, a hlavne preto ma tento film zaujal. Žiadal som Arnauda, ​​aby bol ostrov interpretovaný ako postava sama pre seba, a to je vidieť už pri úvodných titulkoch. Ducha „hippie“, ktorý vládol na Ibize pred 50 rokmi, tu prestavali na ohromné ​​nočné kluby. Ako to hovorí môj nevlastný syn vo filme: „Je to Hollywood nočných klubov!“ Fanúšikovia elektro hudby sem jazdia na šialené show… Nakrúcali sme v klube Ushuaia, kde som bol prvýkrát a bolo to úplne otrasné: 10 000 ľudí, natlačených na jednej párty. A na druhej strane ostrov predstavuje krásu Stredozemia: modré more, slnko… Prosto, je to niečo večné, ale zároveň industriálne!

Philippe, vaša postava, sa počas filmu vyvíja. Aký ste z neho mali pocit pri čítaní scenára?

Je to vidiecky typ zo severu Francúzska, úplný opak štýlu Ibizy. Má dobré srdce a za každú cenu sa chce začleniť do rozloženej rodiny Carole. Predovšetkým sa chce zblížiť s pubertiakmi svojej novej priateľky. Philippe jej poradí, nech svojmu synovi ponúkne prázdniny podľa jeho vkusu pod podmienkou, že urobí maturitu. Akonáhle si vyberie Ibizu, Philippe je v pasci. Ale jeho vôľa začleniť sa do rodiny ho prinúti ísť na Ibizu s nimi. Páči sa mi spôsob, akým sa vzťahy medzi Philippom a deťmi vyvíjajú. Je to veľmi empatická postava – chce, aby všetkým bolo dobre. To ale neznamená, že nemôže byť neobyčajne neobratný, niekedy až otravný, smiešny, a zároveň sympatický!

Postava Philippa sa podobá niekoľkým vašim predchádzajúcim filmovým postavám – sú to vlastne všetko obete, ktoré často ťažko podliehajú nepríjemnostiam života…

Rozhodne to sú obete. Môžeme spomenúť aj Jean-Jacquesa z filmu Operácia Corned Beef, ktorý je na začiatku filmu úplne manipulovaný a až po určitej dobe sa vzbúri. Philippe je dokonalý prototyp postáv tohto bizarného typu – napríklad je úplne šokovaný, keď sú mu ponúkané drogy („šňupe“, ako tomu sám hovorí). Veľmi ma bavilo pracovať s JoeyStarrom, my dvaja spolu na mieste ako je Ushuaia, to je konfrontácia dvoch úplne odlišných svetov! Aj napriek všetkým rozdielom som mohol spoznať skvelého chlapa a úžasného herca, s ktorým som sa skvelo zabával.

Vy ste chceli, aby hral úlohu Frankieho, majiteľa nočného klubu?

Áno, najskôr preto, že je skvelý herec. Stretávali sme sa na rôznych televíznych nakrúcaniach a vedel som, že je šikovný i zaujímavý svojím provokatérským vzhľadom. Takže v momente, keď premýšľate nad postavou šéfa nočného klubu Ushuaia na Ibize, JoeyStarr je jasná voľba! Bol na tú úlohu dokonalý…

Vo filme sa objavujete po boku Mathilde Seigner, to je ďalšie doposiaľ neznáme filmové duo.

Mathilde je veľmi populárna herečka a ja ju poznám už dlho, ale je pravda, že som s ňou ešte nikdy netočil. Jej herecká kariéra nie je v tomto odbore typická. Myslím, že tvoríme vierohodný pár. Postava, ktorú Mathilde vo filme stvárňuje, má jej skutočné vlastnosti a šarm.

Máte odlišné spôsoby práce. Vy sa potrebujete učiť text dlho dopredu a poznať svojich kolegov, zatiaľ čo Mathilde hrá skôr inštinktívne…

Mathilde má takú vlastnosť, že vás dokáže nasledovať, odraziť sa od vašej repliky, a to je veľmi zábavné. Vďaka mojej technike môžem improvizovať počas nakrúcania, ale musím začať pracovať mesiac pred ním. Ak dobre poznáte text, môžete predvídať situácie, ktoré môžu nastať, ktorými vás vaši kolegovia môžu prekvapiť. Lepšie sa prispôsobíte a budete vedieť, ako na ne reagovať. Počas nakrúcania filmu Ibiza som to urobil niekoľkokrát, samozrejme so zvolením a k čo najväčšiemu potešeniu Arnauda.

Povedzte nám tiež niečo o vašich vzťahoch s mladými hercami filmu, Pili Groyne a Léopold Buchsbaum hrajú vaše nevlastné deti.

To prebiehalo skvele – zo začiatku sú naše vzťahy dosť komplikované, ale to sa počas filmu vylepší. S Pili a Leopoldom sme si to užili. Najskôr som mal pocit, že sú skôr len divákmi mojej práce na scéne, ale potom sa z nich sami stali herci okamihu.

Vo filme sa tiež objavuje neobvyklý pár: Cathy Guetta a Olivier Marchal…

Olivier je očarujúci človek, a dúfam, že s ním ako režisérom niekedy budem mať možnosť nakrúcať film iného žánru. Veľmi sme sa zabávali pri nakrúcaní násilných scén v takej rajskej krajine. Je výborný vo svojej úlohe žiarlivého diabla. Kým Cathy, ktorej postava síce má podobné vlastnosti, ale chová sa úplne inak, bola vo svojej práci veľmi svedomitá a myslím, že všetci traja (s JoeyStarrom) perfektne odrážajú ducha Ibizy.

Čo ste si odniesol z nakrúcania s Arnaudom Lemortom, keď aj vy ste autorom a režisérom?

Arnaud robí filmy, ktoré sú inšpirované jeho životom. V tomto filme ide o rodinu, ktorá sa rozpadla a skúša sa znovu poskladať. Námet filmu sa niektorým môže zdať banálny, ale tí, ktorí takúto situáciu zažili, vedia, že to tak nie je. Arnaud z tej témy robí niečo úprimné, ale zároveň vtipné. Je to veľmi citlivý človek, a to môžeme vidieť už v jeho predchádzajúcich filmoch… Je to autor s dobrým zmyslom pre humor. Pri nakrúcaní vás nechá aktívne sa podieľať na tvorbe filmu. Mal moju dôveru.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokNiektorí speváci vedia spievať operu: Pavarotti bol opera
Ďalší článokTenisky: Kráľovné dámskych šatníkov
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.