Richard Jewell: Nový film od Clinta Eastwooda. Vrah či hrdina?

Richard Jewell
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Clint Eastwood patrí medzi celosvetovo uznávaných hercov i režisérov. Jeho snímky lákajú divákov a diváčky do kín, často však rezonujú aj pri odvzdávaní filmárskych ocenení. Jeho najnovší film Richard Jewell nie je výnimkou. Rozpráva skutočný príbeh muža, ktorého spoločnosť najprv prijala ako hrdinu, aby ho vzápätí označila za vraha.

Počas XXVI. letných olympijských hier, ktoré sa konali v roku 1996 v americkej Atlante, zachráni bezpečnostný strážnik Richard Jewell tisícky životov nálezom batoha plného bômb a následnou evakuáciou oblasti štadióna pred ich explóziou. Z oslavovaného hrdinu sa neskôr kvôli nespoľahlivým a nekompletným informáciám z médií stáva hlavným podozrivým. Dokáže utiahnutý muž za pomoci svojej odhodlanej matky a dravého právnika očistiť svoje meno?

Dramatický príbeh obsadil Eastwood zvučnými hereckými menami. Advokáta stvárňuje držiteľ Oscara Sam Rockwell (Tri bilbordy kúsok za Ebbingom), rovnako Oscarom ocenená Kathy Batesová (Misery nechce zomrieť) sa predstaví ako Richardova mama, čo je úloha, ktorá jej vyniesla ďalšiu – tohtoročnú – oscarovskú nomináciu. Jon Hamm (seriál Mad Men) vo filme vystupuje ako vedúci vyšetrovateľ FBI a Olivia Wildeová (Sám život) ako senzáciechtivá reportérka. Do hlavnej úlohy Richarda Jewella obsadil režisér herca menom Paul Walter Hauser, ktorý zaujal napríklad vo filmoch Ja, Tonya či BlackKklansman.

„Príbeh Richarda Jewella ma zaujal, pretože Richard bol obyčajným mužom, priemerným človekom. Nikdy ho nestíhali, ale prenasledovali ho v každom zmysle. Na súd bol vyvíjaný tlak, aby ho obvinili čo najskôr a on nemal moc uniknúť, pridlho bol príliš naivný, aby si uvedomil, že sa musí zachrániť,“ vysvetľuje Clint Eastwood a dodáva: „Je to film o všednom človeku, ktorý sa zo všetkého najviac chce stať policajtom a obetovať sa pre dobro ľudstva, ale ktorého hrdinský čin sa mu napokon kruto vypomstí. Hodia ho medzi vlkov.“

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokAko si nevyrobiť hanbu na plese? Toto nikdy nerobte!
Ďalší článokMáme iba dnešok: Romantické čítanie, z ktorého sa vám zakrúti hlava

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.