QualityLand: Služba QualityPartner vám vyhľadá ideálneho partnera

QualityLand, Marc-Uwe Kling
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

QualityLand je niečo ako moderná verzia kultového Orwellovho románu 1984. Vizionárska, napínavá, zábavná a ironická. QualityLand, nová kniha nemeckého autora Marc-Uwe Klinga, ktorý z prísľubov a hrozieb digitálnej prítomnosti vytvoril až zarážajúcu a satirickú verziu budúcnosti.

V QualityLande je všetko prispôsobené optimalizácii života pomocou algoritmov.
Služba QualityPartner vám vyhľadá ideálneho partnera, osobný asistent ukrytý v uchu vás dovedie tam, kam sa potrebujete dostať. A androidi v dronoch vedia, že večer po náročnom dni potrebujete kartón piva, skôr ako naň dostanete chuť.

Ľudia, roboti a algoritmy obývajú spoločný svet, všetko je súčasťou korporácií, každý patrí k istej spoločenskej triede, všetko sa dá vyčísliť. Už vaše meno o vás prezrádza väčšinu z toho, čo je dôležité, a zvyšok sa dozviete z vášho profilu. Nikto už nestojí pred ťažkými rozhodnutiami, veď v QualityLande jestvuje na každú otázku iba jedna odpoveď: ok.

Peter Nezamestnaný je bezvýznamný správca lisu na kovový odpad, ktorého dlhoročná priateľka opustí, len čo ju QualityPad upozorní na lepšie možnosti. Lenže Peter má iné starosti. Azda ako jediný si všimol, že robotickí spoluobčania QualityLandu čelia existenciálnej kríze. Nájde sa dron, ktorý má fóbiu z lietania. Sexrobot s poruchou erekcie. Vojnový robot s posttraumatickou stresovou poruchou. Peter dostane pokyn, aby všetky chybné umelé inteligencie zničil, ale prebudí sa v ňom podozrenie, že v technológii, ktorá všetkých ovláda, je chyba. Možno fatálna. A nielen to. Prečo sa stroje čoraz väčšmi podobajú ľuďom, ale ľudia sú stále viac ako stroje?

Títo roboti sú možno jeho jediní priatelia…

Vypočujte si úryvok. Z knihy číta Vlado Kobielsky:

Na knihe QualityLand sa budete baviť. Nájdete v nej veľa paralel so súčasným svetom plným technológií, ktoré nás už dnes ovládajú a diktujú nám život. Výborná vizionárska satira o tom, kam smerujeme a kde sa rútime. Čo nás môže čakať a ako nenápadne sebou necháme manipulovať…

Začítajte sa do novinky QualityLand: tu.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokPoužite túto surovinu a váš olej sa už nikdy nespáli  
Ďalší článokPäť hviezdičiek pre teba: Skúste ohviezdičkovať svojich priateľov
Som knihoholik. Priznávam. Nevydržím deň bez toho, aby som neprečítal aspoň pár strán nejakej knihy. A občas si nájdem čas, aby som sa podelil o svoje dojmy a postrehy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.