Pozor na opaľovacie krémy: Niektoré obsahujú životu nebezpečné látky

opalovacie kremy
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Nanočastice bežne výrobcovia pridávajú do produktov na opaľovanie. Tušili ste, že predstavujú potenciálne ohrozenie pre ľudské zdravie? Môžu vstupovať do vitálnych orgánov, tkanív a dokonca i do telových buniek. V niektorých kozmetických prípravkoch spôsobujú vážne poškodenia DNA, narúšajú funkcie buniek, čo môže viesť k rakovine.

Prichádza sezóna, kedy väčšina z nás vyťahuje opaľovacie krémy. Bez nich by sme v lete na slnku ani nemohli fungovať. Vedeli ste, že oxid zinočnatý a oxid titaničitý sú bežné minerálne UV filtre, ktoré sa v nich nachádzajú? Tie však môžu byť zložené v nano-veľkostiach, aby nezanechávali biely povlak. Niektorí výrobcovia kozmetiky pridávajú nanočastice k minerálnym UV filtrom – titanium dioxide a zinc oxide  na blokovanie UV lúčov tak, aby nevytvárali bielu vrstvu na pokožke, ale aby sa stali priehľadnými. Čo je najhoršie, tieto nanočastice sú pridávané bez pravdivého uvedenia na etikete. To, že predstavujú ohrozenie pre ľudské zdravie však výrobcov už nezaujíma.

Môže vás zaujímať: http://denzeny.sk/sme-v-ohrozeni-pohlti-nas-elektrosmog/

Prenikajú aj do krvi a mozgu!

Odborníci sa zhodujú v tom, že čím menšie častice, tým viac sú bioaktívne a toxické. Ich schopnosť pôsobenia s inými živými systémami sa zvyšuje, pretože môžu ľahko preniknúť cez kožu, pľúca a v niektorých prípadoch aj do krvi a mozgu. Akonáhle sú vo vnútri tela, môžu spôsobovať ďalšie biochemické reakcie ako je tvorba voľných radikálov, ktoré zabíjajú bunky. Aj keď je ich veľkosť tisíckrát menšia ako baktéria, vedci dokážu pozorovať ich interakcie.

Momentálne neexistujú nariadenia, ktoré by vyžadovali, aby použitie nanočastíc bolo uvedené na obale.  Niektorí výrobcovia však túto informáciu uvádzajú.

Pre istotu sa však v opaľovacích krémoch vyhnite týmto látkam: 

Octyl methoxycinnamate (OMC) a Padimate O-  majú estrogénny efekt a spôsobjú alergické reakcie.

4-Methylbenzylidene camphor (4-MBC) a 3-Benzylidene camphor- majú dokázateľný negatívny dopad na hormonálnu rovnováhu.

Oxybenzone– má preukázateľný estrogénny efekt a spôsobuje alergické reakcie najmä u detí.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokPhotoshop alebo reálne fotky? Budete prekvapení
Ďalší článokKyselina hyalurónová: 5 dôvodov, prečo ju používať
Mojou vášňou je písanie. Začalo to textami piesní, pokračovalo písaním pre médiá ako Topky.sk, Magazín Plus 1 Deň, Magazín EXclusive a prácou v oblasti marketingu a Public Relations. Okrem Magazínu Deň ženy sa venujem aj svojej PR agentúre Lenita Public Relations a tiež skladaniu piesní a spevu v hudobnom projekte Freya.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.