Najväčší ničitelia zdravia: Tomuto sa radšej vyhnite!

nicitelia zdravia
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Elixír večného života vám namiešať nedokážeme, avšak ponúknuť tipy, ako žiť plnohodnotne a dlhšie, áno. Prečítajte si, ktoré faktory sú považované za najväčších ničiteľov zdravia.

 

 • Fajčenie.
  Tento neduh dramaticky poškodzuje pľúca. A to aj tým pasívnym fajčiarom! Podľa pneumológa sú ľudia ohrození rakovinou či chronickou obštrukčnou chorobou pľúc. Fajčenie je zároveň rizikovým faktorom mnohých ďalších vážnych ochorení, či už rakoviny, osteoporózy, srdcovo-cievnych ťažkostí alebo cukrovky. Jednoznačne skracuje život.

 

 • Málo pohybu.
  Aj prechádzka sa ráta! Na začiatok skúste chodiť denne 15 až 20 minút. Štúdie preukázali, že aj malá dávka fyzickej aktivity je spojená so zlepšením nálady a zároveň zdravia.

 

 • Ignorovanie preventívnych prehliadok.
  Vedia včas diagnostikovať vážne ochorenie, ktoré vás môže pripraviť nielen o zdravie, ale aj o život. Preto ich určite nezanedbávajte a pamätajte, že radšej prísť dvakrát zbytočne, ak sa vám niečo nezdá, ako neprísť vôbec

 

 • Stres
  Každý človek je vystavovaný tlaku a stresu, no je dôležité vedieť rozlíšiť, kedy je to ešte v norme a kedy je už „cez čiaru“. Dlhodobý stres vám totiž môže spôsobiť vážne zdravotné problémy – či už psychického alebo fyzického charakteru a patrí medzi najväčších súčasných ničiteľov zdravia. Praje mu dnešná uponáhľaná doba. Vždy sa preto snažte určiť, čo je jeho spúšťačom a snažte sa tieto elementy zo svojho života odstrániť, alebo ich aspoň eliminovať na minimum. Ak budete stres a negativitu ignorovať, budú sa len nabaľovať a celá situácia sa len zhorší. Ak je váš denný harmonogram naplnený zoznamom povinností, je absurdné pokúšať sa všetky udržať v hlave. Neustále budete myslieť nato, či všetko stihnete a či ste na nič nezabudli. Zoznam úloh si preto zapíšte do diára. Stres z toho, že na niečo zabudnete opadne, a budete mať oveľa lepší prehľad o tom, koľko času potrebujete na splnenie jednotlivých úloh.

 

 • Solárium.
  V posledných rokoch stúpla popularita solárií, ktoré ľudia navštevujú aj niekoľkokrát do mesiaca či do týždňa. Každá rasa, aj naša stredoeurópska, má určené množstvo UV žiarenia, ktoré by mala počas sezóny maximálne absorbovať. Letné obdobie nám úplne postačuje, navyše v posledných rokoch ho, čo sa týka intenzity a množstva, pribúda. Vystavovanie sa žiareniu z umelých zdrojov spôsobuje rapídne starnutie pokožky a zvyšuje riziko rakoviny kože. Návštevníkov solária ohrozujú navyše aj plesňové ochorenia nôh.

 

 • Alkohol.  
  Čo sa týka konzumácie alkoholu, v nízkych dávkach priaznivo ovplyvňuje hladinu dobrého HDL cholesterolu, zhlukovanie krvných doštičiek a má aj antioxidačný účinok. Avšak naopak, väčšie množstvo v prvom rade poškodzuje pečeň, no je spojený aj s vysokým krvným tlakom, s vyšším rizikom vzniku mozgovej porážky, určitých druhov rakoviny či chorôb zažívacieho traktu.
Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokSte závislá na sladkostiach? Takto si s tým poradíte!
Ďalší článok3 veci, ktoré by ste si rozhodne nemali zabudnúť so sebou vziať na dovolenku k moru
Narodená a stále žijúca v Košiciach. Milovník kníh, Talianska, sitcomu Frasier a dobrej hudby. Moje znamenie je lev, ale charakteristika na mňa veľmi nesedí.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.