Liečivý zázrak menom reflexoterapia

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Bolí vás hlava? Nemusíte hneď pátrať po ružových tabletkách, stačí len tá správna reflexná plôška na nohách alebo rukách. Reflexoterapeuti sú totiž  presvedčení, že v dôsledku tlaku na reflexné zóny dochádza prostredníctvom nervovej sústavy ku komunikácií s príslušnými časťami tela, čo im pomáha dobre fungovať.

Nepočuli ste ešte o tejto metóde? Prišli ste o veľa. Tak pozorne čítajte. Odborníci o tejto liečebnej praktike hlásia, že chodidlá pôsobia na zvyšok tela ako ladičky: ich pohybmi sa stimuluje celý organizmus. Keby ste sa zverili do ich šikovných rúk, cez stimulovanie určitých reflexných plôšok na chodidlách a rukách by ste nepocítili len relaxačnú úľavu. Celý rad tlakových techník pôsobiacich na končatiny totiž vyvolávajú prospešné účinky v istých častiach tela. Takto sa môžete zamerať presne na tú zónu, ktorú potrebujete.

Podľa niektorých štúdií metóda pomáha uvoľniť a mierniť príznaky určitých ochorení a celkovo zlepšiť kvalitu života. Reflexoterapia môže odstrániť príčinu mnohých zdravotných ťažkostí, zmierniť stres a zbaviť človeka dôsledkov niekdajšieho poranenia či ochorenia. No a pokiaľ ste sa ešte nedopátrali k odborníkovi, môžete do terapie zapriahnuť partnera alebo ju praktizovať aj svojpomocne. Pre lepší účinok sa však  odporúča pomoc druhých šikovných rúk. Tak už len vyložiť nôžky, zavolať pomocníka a pokračovať v čítaní.

reflexoterapia
Reflexné zóny na nohách

AKO NA TO?

V prvom rade je dôležité, aby ste vytvorili čo najvhodnejšiu atmosféru. Taktiež by bolo vhodné zbaviť sa dlhých nechtov na rukách a umyť si nohy. Pri ošetrení u reflexoterapeuta by mal klient ležať alebo sedieť na polohovateľnom ležadle alebo kresle. Chodidlá alebo ruky prijímateľa  terapie by mali byť položené tak, aby na ne mohol reflexoterapeut pohodlne dosiahnuť. Terapeut by mal sedieť na nízkej stoličke pred ležadlom. Takto by ste mali byť pripravení na liečivo-relaxačnú chvíľku.

MASÁŽ ČI REFLEXOTERAPIA?

Dĺžka ošetrenia by mala prebiehať od 30 do 45 minút až po luxusnú hodinu. Každý správny reflexoterapeut by mal systematicky a svedomito aplikovať techniky na obidve chodidlá. Po skončení tejto prvej etapy by sa mal zamerať na miesta, ktoré podľa neho potrebujú starostlivosť. Tlakové techniky môžu byť u každého terapeuta rôzne. Niektorí používajú krémy, emulzie či oleje, iní sa však týmto doplnkom bránia. Podľa nich ide skôr o masáž chodidiel, a nie o reflexoterapiu.

TECHNIKY

V reflexoterapii sa používajú štyri základné techniky:

Vytieranie palcom

Jej cieľom je vyvíjať sústavný, pevný tlak na povrch chodidla alebo ruky a vyžaduje si už určitú prax. Základom je zohnutie a vystretie prvého kĺbu palca, postupovať po kúskoch, aby sa vytvoril sústavný, pevný tlak.

Vytieranie prstom

Vytieranie prstom je založené na tom istom princípe – na zohýnaní a vystieraní prvého kĺbu prsta. Chyťte si ukazovák pod prvým kĺbom, aby ste izolovali kĺb, ktorý sa používa pri tejto technike.

Krúženie na jednom mieste

Už názov nám našepkáva, že cieľom tejto techniky je pritlačiť prostredník jednej ruky na príslušnú reflexnú plôšku a potom krúžiť končatinou – v členku alebo zápästí. Kĺb sa otáča, ale prostredník aktívnej ruky zostáva na jednom mieste. Vďaka tejto polohe krúžiaceho chodidla a statického prsta sa noha striedavo pritláča a uvoľňuje.

Podobratie s protipohybom

Táto technika sa používa na prácu s určitým bodom, nie s veľkou plochou. Je to pomerne stacionárna technika, iba s drobnými pohybmi aktívneho palca. Položte si aktívny palec na dlaň ruky, prsty sú na jej chrbte. Zohnite prvý kĺb palca, dlane sa palec dotýka iba koncom. Teraz potiahnite palcom dozadu, aby sa vyvinul tlak.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokMarinovaná pražma na tekvicovom rizote
Ďalší článokRecept: Kakaové brownies bez čokolády
Mojou vášňou je písanie. Začalo to textami piesní, pokračovalo písaním pre médiá ako Topky.sk, Magazín Plus 1 Deň, Magazín EXclusive a prácou v oblasti marketingu a Public Relations. Okrem Magazínu Deň ženy sa venujem aj svojej PR agentúre Lenita Public Relations a tiež skladaniu piesní a spevu v hudobnom projekte Freya.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.