Komunikácia vo vzťahu: Viete povedať aj nepríjemnú pravdu?

komunikácia
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Komunikácia je dôležitou medziľudskou činnosťou, je to akt prenášania a prijímania informácie. Rozdeľujeme ju do niekoľkých skupín, z ktorých najznámejšie delenie je na verbálnu (pomocou slov) a neverbálnu (napr. gestá, mimika, postoj tela,…) komunikáciu.

Komunikácia je dôležitá v každom vzťahu, či už v priateľskom, súrodeneckom, rodičovskom či partnerskom. Každý typ komunikácie má svoje problémové miesta, o ktorých sa veľa hovorí a aj také, ktoré sú stále tabu.

Ak by ľudia medzi sebou nekomunikovali, nevedeli by, čo chcú, čo sa im páči, nepáči. Nastal by chaos, v ktorom by sa človek cítil sám a nepochopený.

Nedostatok komunikácie

Najväčším problémom je nedostatok komunikácie, čo je takmer bežné v partnerskom vzťahu.  Chlapom treba hovoriť veci viackrát, a hlavne priamo. Často ženám nerozumejú a urobia opak toho, čo žena od nich chce. Typickou modelovou situáciou je, keď je žena urazená a muž chce vedieť, čo jej je. Známa a často používaná odpoveď „nič“ nepritiahne pozornosť vášho partnera. Chlap sa opýta maximálne 2-3 krát „čo ti je?“ Potom ho to prestane zaujímať, pretože žena povedala „nič“ a tým je pre neho problém vyriešený.

Muži nemajú radi dobiedzanie v týchto situáciách, po ktorom ženy tak túžia. Ženy v sebe dusia problém a dôvody svojho hnevu. Tento príklad je častým úkazom v každom vzťahu. Ide o prípad zlyhania ženskej komunikácie. Váš partner chce vedieť, čo vám je, preto sa vás to pýta. Ak poviete „nič“, berie to ako uzavretú vec a môže nastať trápne ticho. Nežnejšie pohlavie má pocit, že chlap sa nezaujíma a je z toho viac smutné.

Negatíva sociálnych sietí

V dnešnej dobe spôsobujú ťažkosti v komunikovaní najmä sociálne siete. Ľudia trávia veľa času na mobiloch, tabletoch, majú veľké množstvo priateľov, no v reálnom živote to vyzerá inak. Komunikujú hlavne prostredníctvom internetu. Určite ste si už všimli ľudí, ktorí spolu sedia v nejakom podniku, reštaurácii a namiesto komunikácie pozerajú do mobilov.

Rovnakým problémom je aj zapnutý televízor. Ak ste sa aj o niečom rozprávali, zrazu začne film, seriál a komunikácia skončila. Vaša pozornosť už nepatrí človeku, ktorý s vami komunikuje, ale televíznej obrazovke.

Nepríjemná pravda

Vďaka nedostatku komunikácie vznikajú vo vzťahu rôzne problémy. Partneri si nepovedia o svojich ťažkostiach, obavách, pretože sú unavení, nechce sa im alebo má jeden z nich pocit, že to druhého nezaujíma, poprípade ho druhá strana nepočúva. Takáto situácia môže viesť k odcudzeniu až rozpadu vzťahu.  Ak budete mať problém, komunikujte, nenechávajte si ho pre seba. Komunikácia je dôležitá v každom type vzťahu, pretože vám ho môže zachrániť. Aj nepríjemnú pravdu môžete druhému povedať tak, aby sa neurazil a neušiel. Ak človeka dobre poznáte, viete aké slová vybrať, aby problém pochopil a nezutekal.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokAko prežiť rozchod? 7 knižných tipov, ktoré pohladia dušu
Ďalší článokViete, ako zistíte, či je ten pravý?
Som tichý pozorovateľ, ktorý si rád všíma svoje okolie. Rada pozerám filmy, seriály a počúvam hudbu. Milujem čokoládu a svetlá nočného mesta.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.