Karma. Viete naozaj, čo to znamená a ako funguje?

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Karma znamená čin, vaše konanie a vašu zodpovednosť. Nepredstavujte si ju ako duchovnú variáciu Zločinu a trestu. Je jednoducho o tom, s akým zámerom a akým spôsobom reagujete na svoju momentálnu životnú situáciu. Je vaším vnútorným cyklom.

Svetoznámy duchovný majster Sadhguru sa vás v knihe Karma pokúsi premeniť z prizerajúceho sa pocestného na aktívneho činiteľa vlastného osudu. Žiť naplno, byť prítomní v každom okamihu, len to vás oslobodí od vášho škodlivého vnútorného cyklu. Sadhguru vám ponúka manuál, ako obnoviť chápanie karmy na jej pôvodný význam slobody a vnútorného posilnenia. Naučí vás, ako žiť úprimne a s radosťou v tomto náročnom svete.

„V skutočnosti nemá karma nič spoločné s odmeňovaním a trestaním. Nemá nič spoločné s nejakým despotickým auditorom života hore v nebi, pracujúcim s primitívnym používaním cukru a biča. Nemá nič dočinenia s dobrotivým bohom hore na nebesiach. Nesúvisí s nejakou nebeskou odplatou. Vôbec nič nemá s cnosťami a hriechmi, dobrom a zlom, Bohom a Luciferom,“ tvrdí Sadhguru.

Kniha Karma je rozdelená na tri časti.
Prvá časť skúma zložité fungovanie karmického mechanizmu – oveľa komplexnejšieho, než si uvedomuje väčšina ľudí.
Druhá časť prináša zmienku o karma joge – o spôsoboch, ako pracovať s karmou, ako ju zvládať a tiež ako sa od nej oslobodiť. Táto sekcia je zameraná pragmaticky, ale joga je veda, ktorú nie je možné obsiahnuť jednou knihou v celej hĺbke. Aby bola skutočne transformačná, vyžaduje si vytrvalosť a tréning pod vedením duchovného majstra. Kniha však môže osvetliť a inšpirovať prípadnú cestu, a práve v to dúfa táto časť.

Tretia časť je venovaná otázkam. Sú to skúmavé, hlboko precítené otázky. Otázky, ktoré mi ľudia kládli v programoch a rozhovoroch v priebehu viac ako tridsaťpäť rokov. Otázky, ktoré sa objavujú jednoducho preto, lebo ľudský záujem o karmu je neustály, vytrvalý, často naliehavý. Zmätok v názoroch na túto tému je ozajstný a rovnako autentická je aj túžba po jasnosti.

Vezmime si jednoduchý príklad.
Niektorí ľudia možno boli radostnými deťmi, ale teraz sú nešťastnými dospelými. Mohli sa stať nejaké životné udalosti, ktoré spustili pocit nešťastia. Ale vo väčšine prípadov ľudia vôbec netušia, ako a kde nadobudli túto persónu. Keby svoju osobnosť utvárali vedome, vyformovali by sa celkom inak. Ale niekde po ceste, nasledujúc diktát nepreskúmaných reakcií a tendencií, stal sa ich definujúcou charakteristikou chronický pocit nešťastia.

Inými slovami, karma je ako starý softvér, ktorý ste nevedomky pre seba vytvorili.

Sadhguru je jogín, mystik a vizionár. V Indii bol trikrát ocenený cenou prezidenta, vrátane ceny za environmentálnu prácu a najvyššieho výročného občianskeho ocenenia krajiny za výnimočné a významné služby. Je to medzinárodne uznávaný rečník a mienkotvorca. Prednášal na rozličných fórach po celom svete, vrátane OSN, Svetového ekonomického fóra, Svetovej banky, Snemovne lordov v Spojenom Kráľovstve, TED a vo vedení firiem Microsoft a Google.  Dostáva pozvanie na prednášky aj od popredných vzdelávacích inštitúcií – okrem iných Oxford, Stanford, Harvard, Yale, Wharton a MIT.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokVtáčika uzdravili papierové snežnice
Ďalší článokAko ničíme prírodu: Krutá pravda v pohyblivých obrázkoch
Som knihoholik. Priznávam. Nevydržím deň bez toho, aby som neprečítal aspoň pár strán nejakej knihy. A občas si nájdem čas, aby som sa podelil o svoje dojmy a postrehy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.