Jo Nesbo šokuje. Šialené, temné a hrozivé!

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

„Toto je šialené. Toto nie je dielo zdravého rozumu. Trvá asi tri strany, kým prijmeš konštrukciu tohto príbehu. A potom ti je jasné, že si sa ocitol v starom dobrom horore,“ láka kráľ severského krimi Jo Nesbo na svoju novú knihu Nočný dom. A je pravda, že príbeh šokuje, prekvapí, zaskočí. Je to desivé a nečakané. Takú knihu ste od Nesba ešte nečítali.

Príbeh 14-ročného Richarda, mestečka Ballantyne a jeho problémov. Richard akoby priťahoval problémy, nedarí sa mu zapadnúť po presťahovaní na nové miesto a všetko sa zhorší, keď jeho kamaráta Toma začne požierať slúchadlo v telefónnej búdke. Chceli sa zabaviť a zo starej telefónnej búdky zavolať náhodnému neznámemu.

Zhrozený Richard len sleduje, ako jeho kamaráta zožerie slúchadlo a nedokáže nič spraviť. Situácia sa ešte zhorší, keď zmizne ďalší Richardov spolužiak a jemu zostane jediný spojenec – sympatická rebelka Karen, do ktorej je už dlho tajne zamilovaný.

„Tom!“ zareval som. „Ruka! Pusť telefón!“ Tom sklopil zrak a až vtedy si všimol, že prsty mu miznú v dierkach slúchadla. Chytil ho a pokúsil sa vytiahnuť lapenú ruku. Márne, zo slúchadla sa začalo ozývať mľaskanie, ako keď môj otčim hlce polievku, zmizla v ňom ďalšia časť ruky. Pokúsil som sa slúchadlo odtrhnúť od Toma, ale nič som nezmohol.

Pozrite si video s Jo Nesbom:

Znie to šialene? Áno, znie, ale treba Nesbovi uznať, že je vynikajúci rozprávač. Vtiahne vás do príbehu, je to napínavé, desivé, miestami až hrôzostrašné. A naozaj veľký zlom, prekvapenie príde približne v druhej tretine príbehu. Len zaskočene pozeráte na stránky knihy a nechápete. A to vás čaká ešte jedno prekvapenie, ktoré vás už úplne vykoľají.
Nočný dom je vynikajúca žánrová zábavka, pri ktorej si to Nesbo musel užívať.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:

Nočný dom patrí k najzábavnejším a najzaujímavejším knihám, aké som v živote prekladal,“ tvrdí jeho dvorný prekladateľ Jozef Zelizňák. „Keď sa do knihy začítate, chvíľku máte pocit, že sa Nesbo. Potom rozmýšľate nad tým, či ste sa nezbláznili vy. A napokon, keď už máte pocit, že ste ho prekukli, tak vtedy príde ďalší zvrat. A Nesbo vás parádne domotá. Vrelo odporúčam ako ľahké čítanie na leto, ale zároveň to človeka vedie k zamysleniu, či realita, ktorú vnímame my, je naozajstná. Či svet je skutočne taký, ako ho my vidíme. Určite pre mňa vynikajúca kniha na leto 2023.“

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokKoliba Kamzík: Klenot slovenskej gastronómie v srdci Vysokých Tatier
Ďalší článokBachledka: Chodník korunami stromov v objatí Belianskych Tatier
Som knihoholik. Priznávam. Nevydržím deň bez toho, aby som neprečítal aspoň pár strán nejakej knihy. A občas si nájdem čas, aby som sa podelil o svoje dojmy a postrehy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.