Mikuláš a more sladkostí v celofanových vrecúškach a plastových obaloch. Áno, aj pre nás je Zero Waste, teda bezobalový životný štýl prakticky nedosiahnuteľnou métou, ale Mikuláš so sebou prináša dosť možností na zlepšenie. Stačí si začať všímať, čo z nášho nákupu je „sladký poklad“, a čo zbytočný obal. A napríklad vymeniť celofány za vkusné vrecúška na opakované použitie.
Už ste sa niekedy zamysleli, čo pre naše prostredie znamenajú prichádzajúce decembrové sviatky?
Na Štedrý večer obalová horúčka vrcholí: more vytúžených aj nepodstatných darčekov prichádzajú v prenádherných škatuliach a obaloch, zväčša ešte raz doma prebalených prekrásnym baliacim papierom. Vybavujete si tú spúšť, čo treba spratať spod stromčeka po Štedrom večeri?
Ako sa len odmocniť od toho ohromujúceho momentu rozbaľovania, a následného likvidovania obalov na jedno použitie? Šuchotavé obaly a vrecúška na jedno použitie už majú krásnu a ekologickú alternatívu: TUTO ponúka trvácne sáčky na opakované použitie.
Môžete do nich zabaliť Mikulášsku nádielku: a deti ich potom použijú napríklad na skladovanie lega, alebo ich vezmete na nákupy ovocia, zeleniny, či iných potravín. No fungujú aj ako inšpiratívny a praktický darček pre vašich blízkych.
Na vianočnej verzii TUTO ekologických sáčkov je vinš „Šťastné a zelené!“ a PF 2019. Môžete nimi popriať menej darčekov, menej obalov, ale za to viac pokoja a radosti zo spoločných chvíľ… Na obale z recyklovaného papiera je aj infografika vysvetlujúca, prečo je dobré vyhnúť sa mikroténovým sáčkom a používať trvácne vrecúška. Možno sa obdarovaní nechajú inšpirovať k redukovaniu plastového odpadu v ich domácnostiach.
TUTO ekologické sáčky určite zaujmú aj ľudí, ktorým nie je ukradnuté „dobro“ vo svete okolo nás. Veď okrem ekologického posolstva majú aj silný „sociálny náboj“: ručne ich šijú (a podpisujú) krajčírky – dôchodkyne z Prešova. Príbeh a fotografia každej autorky sa dá nájsť aj na: www.tutoeko.eu.