Bojujte so žiarlivosťou jednoduchým spôsobom!

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

A zase raz tá žiarlivosť. Vedeli ste, že táto emócia patrí k tým najkomplikovanejším? Cítite sa aj vy niekedy ako neuveriteľný Hulk, obyčajný človek, ktorý sa premení vplyvom hnevu na zelenú vraždiacu príšeru? Alebo ste snáď zatúžili uvaliť kliatbu na všetkých, ktorí sa na vášho partnera čo i len pozreli? Nie ste jediné.

Stačí premýšľať a počúvať tie správne rady!

Uvedomte si, že každý z nás je jedinečný a každý preto dokáže aj po svojom vyjadrovať emócie. Jedni túžia vraždiť, iní zase oplácať tým istým a vzbudzovať žiarlivosť, a niektorí zase iba pohodia rukou a idú ďalej. Žiarlivosť ich nezaujme natoľko, aby sa jej venovali. Ak patríte k tým, ktorí žiarlia vo veľkej miere, bojujte so žiarlivosťou, inak to nedopadne dobre.

V prvom rade sa pokúste premýšľať. Myslíte si, že ak váš partner prehodí pár slov s inou osobou, okamžite vás môže táto osoba ohroziť? Žiarlite tak, že vám vadí aj, keď partnerovi pristane v jeseni javorový list na čele? Zastavte to, pretože robíte zle nie len vášmu vzťahu, ale predovšetkým sebe!

Možno si myslíte, že žiarlivosť pomôže. Mýlite sa, pretože žiarlivosť je predovšetkým spojená s úzkosťou, hnevom či strachom z opustenia. Presne tieto pocity vás podmaňujú a vy sa im poddávate natoľko, že upadáte do vašej „vlastne kliatby“. Ničíte sa, pretože stále hľadáte riešenie takej rovnice, ktorá ho nemá. Môžete počítať deň a noc, použiť všetky možné vzorce, ale verte mi, žiadne riešenie neexistuje. Jediným riešením je zastaviť to.

Premýšľajte, ale správnym spôsobom. Skúste si prečítať nejaké články o žiarlivosti, rady psychológov, knihy alebo hocičo iné. Určite sa tam niečo nájde a prídete na to, že žiarlivosť je síce prirodzená, ale je ako vyhladovaný lev v klietke plnej prepelíc. Myslite predovšetkým na to, že svojou žiarlivosťou ohrozujete seba. Chcete byť zodpovednou osobou za to, že sa váš vzťah rozpadol alebo túžite byť tými, ktorí ho udržiavali nažive?

Ako tvrdí psychológ Havelock Ellis: „Žiarlivosť je drak, ktorý popraví lásku pod zámienkou, že ju udržiava nažive.“ 

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokMilosrdný samaritán: Kto je schopný vraždiť pre svoj neomylný názor?!
Ďalší článokČo sa dá zažiť v Tatrách a ich okolí? A nie je to len turistika
Milujem komiksové seriály a filmy. Inšpirujú ma a pomáhajú mi pri písaní.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.