Babské recepty na chrípku, ktoré zaručene musíte vyskúšať

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Jesenné mesiace vždy boli a vždy aj budú spúšťačmi chrípkových epidémií. Chrániť by sme sa však mali počas celého roka či už rôznymi vitamínmi alebo očkovaním. Ak ale na vás táto pliaga skočila, nezúfajte a vyskúšajte rady našich starých materí. Účinne pomôžu a vy sa nebudete musieť zbytočne dopovať tonami liekov.

Počas celej liečby nezabúdajte piť dostatok tekutín. Predstriedajte rôzne druhy bylinkových čajov s čistou vlažnou vodou, do ktorej vytlačte šťavu z citróna, aby ste mali primeraný prísun vitamínu C. K rýchlejšiemu uzdraveniu vám jednoznačne pomôže pravý domáci kurací vývar so zeleninou.

Bolesť hrdla

Začína to nepríjemným šteklením, prechádza do svrbenia a končí silným zápalom, kvôli ktorému často len ťažko prehĺtate čo i len obyčajnú vodu. Ak si vážite svoje hrdlo, zabudnite na všetko horúce. Horúci čaj podráždi hrdlo ešte viac, preto je potrebné piť iba vlažné nápoje.

Na bolestivé hrdlo pomôžu tvarohové obklady. Stačí na vlhký uterák naniesť vrstvu tvarohu a priložiť na hrdlo, prekryť mikroténom a nakoniec zabaliť šatkou. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Rovnako účinný je aj čaj z čerstvého zázvoru s medom či cesnak, ktorý však musíte zjesť surový.

Upchatý nos

Už prvé náznaky upchatého nosa treba riešiť čistením a čo najväčším uvoľnením. Pomôžu vychytávky ako kúpeľ nôh v horúcej vode s troškou soli či teplé obklady na dutinách, nose a čele, ktoré uvoľnia hlieny. Účinným je aj preplachovanie nosných dierok slanou vodou niekoľkokrát denne. Zvlhčí to nielen hlieny, ale aj vyčistí dutiny.

Horúčka

Vysokú teplotu pomôže znížiť studený zábal s mliekom alebo vlažná sprcha. Vyskúšať môžete aj zábal na nohy z octu a vody v pomere 1:1. Prípadne do octovej vody namočte aj uterák a priložte na hlavu.

Kašeľ

Po boľavom hrdle zvyčajne prichádza aj nepríjemný kašeľ. Zbaviť sa ho môžete napríklad čajmi zo sušených byliniek, akými sú tymián, skorocel, bazalka, majoránka, medovka, prvosienkové kvety, lipa, aníz, materina dúška či fenikel. Stačí jednu kopcovitú lyžičku zaliať vriacou vodou, nechať lúhovať a napokon ochutiť medom.

Za kašeľ často môžu stvrdnuté hlieny, preto je ich dôležité zvlhčiť, aby šli ľahšie von. V hrnci si nechajte zovrieť vodu, pridajte do nej morskú soľ alebo nejakú z liečivých byliniek ako mäta, rozmarín či harmanček, nakloňte sa nad hrniec, prikryte si hlavu uterákom a zhlboka vdychujte.

Foto: unsplash.com

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokSúťaž ukončená: Kto vyhral ekologický triler Osivo od Fran Rayovej?
Ďalší článokÚspešné učenie a výchova detí s ADHD: Takto to určite zvládnete!
Som večne zasnívane dievča, ktoré rado píše, číta a moderuje v rádiu. Milujem jahody, čokoládu a nezábudky. Mojím heslom je: "Nesnívaj svoj život, ale ži svoje sny!"

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.