Akcia a napätie väzenskej vzbury po Havlovej amnestii! Je tu druhý teaser k filmu Amnestie

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Na československom filme Amnestie sa v týchto dňoch intenzívne pracuje, aby divákov v kinosálach privítal v plnej sile už v novembri, v čase osláv 30. výročia Nežnej revolúcie. Po prvom teaseri, ktorý priniesol zábery z prostredia leopoldovskej väznice a archívne zábery z prelomu 80. a 90. rokov, tvorcovia prichádzajú s druhým, ktorý z filmu odhaľuje už oveľa viac konkrétnych záberov.

Okrem dejovej linky s politickým pozadím konca totalitnej éry a nádeje v podobe Nežnej revolúcie sú vo filme dôležité aj slovenské väznice, ktoré sú po páde komunizmu plné politických väzňov. Vzniká nová československá vláda a Václav Havel sa stáva prezidentom. Po nástupe do úradu vyhlasuje nový prezident široké amnestie na oslobodenie neprávom väznených politických väzňov.

Situácia však nie je jednoduchá, lebo zvyšní väzni zacítia príležitosť na predčasné prepustenie a začínajú povoľovať svoje pudy. Obhajujú to nespravodlivosťou a neprávom, ktoré sú na nich páchané. Napätie vo väzniciach vrcholí a v Leopoldove stupňujúce sa nálady vyústia do  agresívnej a masívnej väzenskej vzbury. Tú v tomto prípade dokonale mapuje aktuálny teaser.

Druhý oficiálny teaser k filmu AMNESTIE si môžete pozrieť tu:

Rekonštrukcia doby alebo filmová fikcia?

Film je fikciou z prelomu osemdesiatych a deväťdesiatych rokov minulého storočia. Príbeh je ale postavený na skutočnom období našich dejín. Producent filmu, Maroš Hečko, hovorí, do akej miery film odráža vtedajšiu realitu: “Nemali sme ambíciu zrekonštruovať dobu. Filmom chceme dosiahnuť, aby sa divák mohol na chvíľu vrátiť a pripomenúť si dôležitý dátum svojich dejín. Alebo, ak v tom čase ešte nežil, tak sa s ním aspoň oboznámi. Je to príbeh troch rodín, ktoré sú úzko prepojené s režimom a jeho praktikami. Podobných rodín s rozdielnymi typmi a charaktermi bolo vo vtedajšom Československu veľa. Teraz, keď už film dokončujeme, si myslím, že je o pestrosti typov a charakterov. Každý, kto v Československu počas socializmu žil, mal nejaký vzťah s týmto zriadením. Niekto spolupracoval, niekto bol priamym odporcom režimu, niekto strkal hlavu do piesku a nedovolil svojim deťom ani hlesnúť. V tomto Amnestie odrážajú realitu tej doby.”

Spolupráca s tými, ktorí väznice zažili na vlastnej koži

Amnestie sú čiastočne vytvorené na námet knihy Amnestia, ktorá rozpútala peklo, ktorú napísal väzenský vychovávateľ Radovan Dunaj. Počas príprav členovia filmového štábu spolupracovali s Ministerstvom spravodlivosti aj so ZVJS. Od týchto inštitúcií dostali po obhliadkach a oboznámení sa s možnosťami povolenie nakrúcať vo Väznici Leopoldov. Ministerstvo vnútra pomohlo so špeciálnymi jednotkami a bojovou technikou a okrem týchto jednotiek prebehla spolupráca aj s prvou protiteroristickou jednotkou v Československu, ktorá sa volá URNA. Hovorí Maroš Hečko: “Do väzenských scén sme zapojili aj ľudí, ktorí majú za sebou skúsenosť so slovenskými väznicami. Tí prispeli k veľkej uveritelnosti väzenských scén a vojenského zásahu na potlačenie vzbury.”

Na otázku, či je možné vžiť sa do psychického nastavenia odsúdených na prelome 90. rokov, odpovedá producent filmu, Peter Veverka: “Jedná sa o najdôležitejšiu udalosť v našej modernej histórii. Stojí za pokus ponoriť sa do príbehu, atmosféry doby a to so všetkým, čo k tomu patrí. Našim cieľom je poskytnúť divákom takýto portál a následne rozpútať dialóg na témy, ktoré sú stále veľmi aktuálne.” Maroš Hečko dopĺňa: “Čím viac o tej dobe vieme, tým je prepojenie jednoduchšie. Je to aj o empatii v každom z nás.”

Pozrite si prvý oficiálny teaser k filmu AMNESTIE

Oba teasery k filmu AMNESTIE režíroval Jonáš Karásek. Film Amnestie má ambíciu odprezentovať sa a uspieť aj na niektorom z veľkých filmových festivalov. Naposledy sa predstavil na Febiofeste 2019 na podujatí Industry Days, ktoré je určené predovšetkým filmovým profesionálom, producentom, sales-agentom a festivalovým programátorom. Hlavným pilierom bola prezentácia pripravovaných slovenských filmov Works In Progress, v rámci hraných filmov tu boli uvedené aj Amnestie.

O čom je film?

Film AMNESTIE sa okrem príbehu troch rodín zasiahnutých komunistickou perzekúciou, venuje aj vzbure väzňov v Leopoldove, ktorá si vyžiadala vojenský zákrok. Vzbure predchádzali široké amnestie Václava Havla, ktoré udelil v januári 1990, len pár dní po svojom zvolení za československého prezidenta. Snímka vzniká v dielni produkčnej spoločnosti Azyl Production v koprodukcii s RTVS, HomeMedia Production a českou produkčnou spoločnosťou Endorfilm. Predlohou k filmu bola kniha Radovana Dunaja Amnestia, ktorá rozpútala peklo. Režisérom snímky je Jonáš Karásek v spolupráci s kameramanom Tomášom Juríčkom a producentom, scenáristom Marošom Hečkom. Táto trojica je vo filmovom prostredí známa okrem mnohých sólových projektov aj vďaka úspešnému filmu Kandidát.

Premiéra filmu AMNESTIE je plánovaná v čase osláv 30. výročia Nežnej revolúcie v novembri 2019, premietať ho bude sieť kín CINEMAX, film do kín uvádza distribučná spoločnosť Continental film v Čechách Bonton film.

Dramatický príbeh sa odohráva na pozadí veľkých spoločenských zmien, rozpadu komunizmu a vytvorenia demokratického Československa. Osudy všetkých troch rodín sú vzájomne prepletené, spájajú ich práve Havlove amnestie a následné udalosti v leopoldovskej väznici.

Film AMNESTIE má potenciál zaujať väčšinového, ale rovnako tak aj náročného diváka. Je to prvý československý film, ktorý sa odohral aj nakrúcal v autentickom prostredí leopoldovskej väznice, množstvo akcie a napätia či samotná téma dokážu diváka vtiahnuť do tohto úžasného obdobia novodobých dejín, kedy padali múry totality a znovu sa narodila demokracia.

V hlavných úlohách sa diváci môžu tešiť okrem Juraja Baču na Natáliu Germani, Aňu Geislerovú, Mareka Majeského, Mareka Vašuta, Norberta Lichého, Romana Luknára, Jána Jackuliaka, Gregora Hološku, Mareka Fučíka, Erika Oleho, Sávu Popoviča, Martina Havelku či Janu Oľhovú. Kým sa film AMNESTIE dostane na plátna kín, sledujte Facebook stránku filmu, kde sa dozviete mnohé zaujímavosti z nakrúcania či výpovede účastníkov dramatických udalostí súvisiacich s pádom komunizmu a udelením amnestií.

 • žáner: detektívny politický triler
 • dĺžka: 130 min
 • réžia: Jonáš Karásek
 • námet: Maroš Hečko a Beata Grünmannová na motívy knihy Radovana Dunaja
 • scenár: Maroš Hečko, Beata Grünmannová a Marek Janičík
 • dramaturgia: Maja Hriešik
 • kamera: Tomáš Juríček
 • hudba: Matúš Široký, Jozef Lupták a Aleš Březina
 • architekti: Tomáš Berka a Václav Vohlídal
 • kostýmy: Zuzana Krejzková
 • masky: Aďa Štrbová
 • strih: Matej Beneš
 • zvuk: Viktor Krivosudský
 • produkcia: Viliam Štrelinger
 • koproducent: Mayo Hurajt, Zuzana Balkoová a Ivan Juráš
 • producenti: Maroš Hečko, Peter Veverka, Nataša Ďuričová a Jiří Konečný

Foto: Azyl Production, Michal Stašák.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokDvadsať rokov po tragickej nehode prichádza film inšpirovaný životom autora piesne Voda čo ma drží nad vodou
Ďalší článokAko sa prestať vo vzťahu hádať a užívať si konečne život
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.