Parfém. Dnes si bez neho moderné ženy nevedia predstaviť deň. Zachráni nás v nepríjemnej „smradľavej“ situácií, pripomenie nezabudnuteľný úsek nášho života alebo poteší ako darček.
Slovo parfém vychádza z latinského názvu per fumum a presne vyjadruje „cez dym“ alebo „dymom“. Každý má svoj príbeh! Viete kedy vznikla prvá voňavka? Doslovný preklad z latinčiny sa vzťahuje na pôvodný spôsob výroby voňaviek. Ide o vytváranie jemného spreja z hmotnej substancie. Na začiatku boli bylinky a kvety. Neskôr nastúpili vonné oleje a kadidlá. K obľúbeným ingredienciám patrilo aj korenie, napríklad bergamot, myrha, koriander či mandle.
Niečo z histórie
Postup na výrobu parfému objavil človek náhodou. Pri pálení určitého druhu dreva zacítil príjemnú arómu a voňavka bola na svete! V dobe antiky sa spaľovanie vonných látok využívalo ako náboženský rituál. Egypťania vytvárali vonne mastičky tak, že spájali aromatické látky z voňavých rastlín, oleja a tuku. V tejto zemi opantala vôňa každého, kto na to mal. Voňavky sa spájajú tiež aj s Grékmi a Rimanmi.
Skutoční priekopníci v „parfémovom biznise“ boli však Arabi. Postarali sa o techniku destilácie až k samotnej výrobe čistého éterického oleja. Hovorí vám niečo ružová voda? Práve za jej vznikom stojí istý lekár a alchymista Avicenna, ktorý žil okolo roku 1000 n. l. Až tu vznikol prvý skutočný parfém. Bolo to v roku 1370 a voňal zmesou éterických olejov z rozmarínu a levandule.
100 ľudí, 100 parfumov
Dnes však parfém obsahuje približne 20 až 250 prísad a na každom človeku vonia inak. Viete od čoho to závisí? Veľkú úlohu v tomto prípade hrá pH pokožky a biologické zmeny, ktoré sú ovplyvnené hormónmi. To znamená, že ten istý parfému môže inak voňať na vašej mame, kamarátke či susede. No tiež záleží aj na tom, v akej fáze života sa práve nachádzate, či je to detstvo, puberta alebo menopauza. Taktiež v tom má prsty aj váš životný štýl, stravovanie či lieky, ktoré užívate. Tak ako voniate dnes?