Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Sme s nimi denno-denne a pritom si to ani neuvedomujeme. Našu domácnosť totiž okupujú aj neželaní „podnájomníci“ – baktérie! Väčšina mikroorganizmov je neškodná, ale sú aj také, ktoré môžu predstavovať určité zdravotné riziká. Povedali  by ste, že týchto nevítaných príživníkov si nosíte aj v kabelke či v podprsenke? Prezradíme vám aj ďalšie úkryty, kde by ste ich ani nečakali!

1. Kabelka

Viete, čo majú spoločné papierové bankovky a vaša kabelka? Vo vnútri sa nachádza také množstvo baktérií, ktoré môžeme porovnať s výskytom baktérií práve na papierových peniazoch. Stafylokok, salmonela a E.coli… aj tieto mikróby sa môžu usídliť vedľa vašej kozmetickej výbavy či desiaty. Papierové platidlo je najšpinavšia vec v taške. Vírus chrípky môže žiť na bankovkách po dobu až 17 dní. Naopak, mince, ktoré sú vyrobené z medi sú antimikrobiálne, čiže sú prekvapivo čisté. Ak chcete vyčistiť vnútro kabelky, použite vysávač so štrbinovou koncovkou. Ak sa kabelka dá vyprať, neváhajte tak urobiť aspoň raz za čas.

2. Mobil

Len málokto sa zamyslí nad tým, čo všetko sa nachádza na mobilnom telefóne. Denne si ho prikladáme k uchu a k tvári, či vkladáme do vrecka, kde sa tiež nachádzajú rôzne baktérie. A kto venuje starostlivosť svojej technickej pomôcke? Je to totiž jedno z najznečistenejších zariadení, ktoré máme v rukách, dokonca častejšie ako príbor. Vďaka mobilnému telefónu sa „nakŕmime“ baktériami z rúk až do úst. Jeho čistenie je podobné ako pri diaľkovom ovládaní, jednoducho ho pretrite papierovou vreckovkou s dezinfekčným prostriedkom.

3. Diaľkový ovládač

Ak zvyknete počas varenia sledovať vašu obľúbenú telenovelu, mali by ste spozornieť. Baktérie sa môžu totiž ľahko preniesť z ovládača do jedla. Pre istotu by sa mal ovládač čistiť aspoň každý druhý deň. Skúste využiť dezinfekčný prostriedok a papierové utierky.

4. Spodná bielizeň

Aj keď si to možno nebudete chcieť pripustiť, každá špinavá spodná bielizeň má stopy výkalov, a tým aj zastúpenie baktérií, ako sú E. coli a ďalšie. Ideálne je prať spodnú bielizeň oddelene od ostatného šatstva a pri vyššej teplote, čím sa baktérie zničia.

5. Podprsenka

Ak ste podprsenku neobdarili svojím denným potom je celkom v poriadku, keď si ju plánujete obliecť aj na ďalší deň. No ak je však prepotená, nemali by ste ju potom znovu použiť. Pot totiž obsahuje množstvo baktérií a jej použitie by tak mohlo spôsobiť rad nepríjemných problémov, ako je začervenanie a podráždenie pokožky, alergickú reakciu, svrbenie a pod.

6. Podložka na cvičenie

Aj vaša podložka na cvičenie je prirodzeným magnetom pre baktérie a špinu na podlahe pod ňou. O baktériách z nôh, rúk a potu ani nehovoríme. Dôležité je, aby ste podložku ukladali na zem vždy rovnakou stranou. Raz za čas ju môže ošetriť čistiacim prostriedkom alebo ju vydrhnite mydlom a teplou vodou.

7. Tvár

Kedykoľvek sa napijete zo svojho hrnčeka, môžete previesť všetky baktérie, s ktorými ste sa počas celého dňa stretli, na svoju tvár. To ale neznamená, že by ste mali zaútočiť na kožu  nejakým agresívnym čistiacim prostriedkom. Nadmerné umývanie a utieranie sú príčinou podráždenia a začervenania. Ak je extrémne, môže dokonca odstrániť prirodzenú ochrannú bariéru, takže je potom pre baktérie ľahšie dostať sa do vnútorných vrstiev pokožky. Dbajte hlavne na to, aby ste si počas dňa tvár často nechytali, tiež si tak na ňu prenášate rôzne mikroorganizmy.

8. Nechty

Vedeli ste, že pod nechtami si nažívajú baktérie ako stafylokok a streptokok, aj keď si ich často umývate? Vyskúšajte kefku na zuby, pre zmenu ju  však nepoužite na umývanie zubov, ale zaútočte na vašu francúzsku manikúru v spojení s antibakteriálnym mydlom. To je zaručený spôsob, ako si umyť ruky dokonale.

9. Drevené podlahy

Drevené podlahy by sa mali udržiavať čisté, už minimálne tak, že pred vstupom do domu sa vyzujete. Na podlahe sa hromadí prach, čo je ideálne prostredie na množenie prachových roztočov. Na ich čistenie sa často používa len vysávač, čo odstráni prach a špinu, ale roztoče často zostávajú na podlahe. Preto doprajte vašej podlahe minimálne raz do týždňa aj „handrovú očistu“.

10. Hubky a špongie

Iba jediná noc. To je čas, ktorý stačí baktériám na to, aby sa v špongií rozmnožili v obrovskom množstve. Hubky a špongie sú totiž najviac kontaminované miesta s najväčším výskytom rezistentných baktérií, ako sú napríklad E. coli, plesne a iné baktérie. Existuje viacero zaručených spôsobov, ako udržať čistiace pomôcky čisté a bezpečné. Jednou z možnosti je vyprať ich v práčke pri vysokej teplote, druhým spôsobom je vložiť ich spolu s riadom do umývačky riadu, alebo namočenú hubku vložiť do mikrovlnky, kde teplo zničí všetky baktérie.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokCviky na krásnu tvár: Zaberú vám len 1 minútu denne!
Ďalší článokAndrea Rimová a Sama v búrke
Mojou vášňou je písanie. Začalo to textami piesní, pokračovalo písaním pre médiá ako Topky.sk, Magazín Plus 1 Deň, Magazín EXclusive a prácou v oblasti marketingu a Public Relations. Okrem Magazínu Deň ženy sa venujem aj svojej PR agentúre Lenita Public Relations a tiež skladaniu piesní a spevu v hudobnom projekte Freya.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.