Pozor, útočí chrípka! Týmito potravinami ju zastavíte!

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Začína to únavou, podráždenými očami, bolesťami hlavy a pokračuje upchatým nosom, suchým kašľom, zvýšenou teplotou, v niektorých prípadoch aj zimnicou. Sú vám tieto príznaky známe? Reč je o chrípke, vírusovom ochorení, ktoré spôsobilo v 20. storočí až tri epidémie pri ktorých zomreli milióny ľudí. Viete aké zbrane na ňu vytasiť?

Jednoznačne platí, že netreba podceniť budovanie obranyschopnosti organizmu. Imunita je váš ochranný štít, ktorý zabezpečí, že vírusy zdoláte rýchlejšie a úspešnejšie. Buďte preto pripravení! Posilňovaním imunitnej sústavy by sa mali zničiť vírusy, ktoré vyvolávajú prechladnutie alebo chrípku.

Stavte na kvalitný jogurt

Asi 80 % ochranných látok sa nachádza v črevách. Kyslomliečnymi výrobkami, ktoré prešli mliečnym kvasením, sa bunky natoľko zmobilizujú, že sa pustia do ochrany tela. Obyčajný jogurt posilňuje imunitné funkcie buniek tak, že ich vedie k tvorbe protilátok a iných substancií, ktoré ničia chorobu.

Ochrana v ovocí a zelenine

Kvasená kapusta je pradávny objav Slovanov. Jej pravidelnou konzumáciou sa výrazne posilňuje a aktivizuje imunitná sústava. Špenát je tiež bohatý na účinné látky a možno ho označiť za prírodnú lekáreň. Všetky jeho látky sú nenahraditeľné pre poslinenie imunity. Okrem nich významne pomáhajú aj cvikla, karotka, kivi, cesnak a šípkový čaj.

Odporúčame tiež: Zabudnite na stres s týmito potravinami 

Chrípka a recepty starých mám

Recepty starých materí odporúčajú jesť jedlá a piť nápoje z cvikly. Tá uľahčuje liečbu chrípky a prechladnutia. Už pri prvých náznakoch tohto nepríjemného vírusového ochorenia je nenahraditeľný cesnak. Cenné látky v cesnaku uľahčujú dýchanie, zmierňujú kašeľ, zápal priedušiek či nádchu. Jeho „sestra“ cibuľa je nielenže nenahraditeľná v kuchyni, ale stáročia zaberá dôležité miesto aj medzi prostriedkami prírodnej lekárne.

Vitamín C to istí

Aj keď pri príprave chrenu padne nejedna obetná slza, jeho pozitívne účinky ich razom vysušia. Obsahuje totiž dvakrát viac vitamínu C ako citrusy. Aj banány pomáhajú skrátiť čas liečby pri chrípkach, angínach a horúčkovitých stavoch. Čierne ríbezle a čučoriedky chorého nielen osviežia, ale majú aj liečivé účinky a tiež pôsobia proti baktériám. Aj zvýšená konzumácia citrusového ovocia ako sú: pomaranče, citróny a grapefruity liečia chrípku a chránia organizmus pred chorobami z prechladnutia vďaka vitamínu C a ďalších cenných látok.

Chrípka, angína aj ďalšie prejavy prechladnutia sa liečia pitím teplého mlieka (najlepšie sójového) osladeného medom. To dodá organizmu cenné látky a posilní srdce, tlmí horúčkovité stavy, uľahčuje rozpúšťanie hlienov a celkovo mierni bolesti.

Čaj z kvetov bazy patrí tiež medzi účinné prostriedky proti chrípke. Pôsobí protizápalovo a posilňuje činnosť dýchacieho ústrojenstva. Liečbu chrípky urýchli i lipový čaj s medom. Už naše babičky vedeli, že uľahčuje potenie a vylučovanie škodlivín z tela. Staré mamy mali aj ďalší recept, ako na chrípku. Každá rodina má svoj recept na domáci vývar, ktorý s chrípkou zatočí raz-dva. Aj podľa odborníkov výživná polievka z mäsa a zeleniny nielen chutí, ale zatočí s chrípkou.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokJablkové lievance s lesným ovocím
Ďalší článokSúťaž ukončená: Kto vyhral ekologický triler Osivo od Fran Rayovej?
Mojou vášňou je písanie. Začalo to textami piesní, pokračovalo písaním pre médiá ako Topky.sk, Magazín Plus 1 Deň, Magazín EXclusive a prácou v oblasti marketingu a Public Relations. Okrem Magazínu Deň ženy sa venujem aj svojej PR agentúre Lenita Public Relations a tiež skladaniu piesní a spevu v hudobnom projekte Freya.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.