O telo sa staráme, ale zabúdame na dušu. Čo robiť, aby bola v pohode?

telo
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Poctivo cvičíme, chodíme na preventívne prehliadky, používame krémy, aby sme mali krásnu a zdravú pleť. O svoje telo sa staráme výborne, ale čo tá časť, ktorú nemôžeme natrieť žiadnym krémom? Naše duševné zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické. Viete ako sa oň starať?

Hovorte o svojich pocitoch

Povedať nahlas svoje pocity a problémy nie je známkou slabosti, naopak dokazujeme tým, že sme silné a odhodlané s ťažkosťami bojovať. Práve rozhovor môže byť spôsobom, ako sa vyrovnať s problémom, ktorý nás ťaží na duši. Pomáha už len ten pocit, že vás niekto počúva a vy cítite, že na všetko nie ste sama. Možno sa na začiatku budete ostýchať a nepôjde to z vás ľahko, no časom sa uvoľníte a všetok stres sám odíde.

Buďte aktívna

Je známe, že cvičenie v mozgu uvoľňuje látky, vďaka ktorým sa cítime lepšie a šťastnejšie. Doprajte si pravidelný pohyb nielen kvôli dobrej nálade, ale aj preto, že vám pomôže sústrediť sa, pokojne spať, vyzerať a cítiť sa lepšie. Cvičenie však nemusí znamenať iba šport. Ak milujete prechádzky, domáce práce či záhradkárčenie, do toho! Každá fyzická aktivita pomôže i vášmu duchu.

Požiadajte o pomoc

Žiadna z nás nie je superhrdinka. Niekedy sme unavené a doslova opantané tým, čo práve prežívame. Ak cítite, že je toho na vás už veľa, nebojte sa požiadať o pomoc. Vaša rodina či priatelia vám určite radi pomôžu a vy si aspoň na chvíľku vydýchnete.

Prijmite to, kým ste

Niektoré vedia krásne vyšívať, iné zase pečú vynikajúce koláče či sú šikovné pri oprave počítačov. Každá sme iná. Pre naše duševné zdravie je dôležité uvedomiť si, že sme jedinečné a výnimočné bytosti práve tak, ako sme sa narodili. Prijmite, že vám niečo nejde, zamerajte sa na vaše silné stránky a rozvíjajte ich.

Robte to, čo vás napĺňa

Čo máte rada? Ktoré aktivity vám vedia urobiť radosť? To, čo vám práve napadlo je tá správna cesta. Činnosť, ktorú si užívate a ste v nej naozaj dobrá, zvyšuje vaše sebavedomie. Venujte sa vašej vášni či hobby aspoň chvíľu a uvidíte ako sa vaše starosti rozplynú a vy budete mať opäť dobrú náladu.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokMaďarský guláš
Ďalší článokTriler o hudbe, ktorá môže zabíjať. Sebastian Fitzek a Playlist
Som večne zasnívane dievča, ktoré rado píše, číta a moderuje v rádiu. Milujem jahody, čokoládu a nezábudky. Mojím heslom je: "Nesnívaj svoj život, ale ži svoje sny!"

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.