Nepekné jazvy: Viete ako sa ich zbaviť?

jazvy

Jazvy zvyčajne predstavujú estetický problém. Niekomu však dotvárajú drsný imidž, iným prekážajú. Vedeli ste, že na tomto mieste nevyrastajú vlasy a tiež tam nenájdeme ani mazové či potné žľazy? Či už ste si ich spôsobili pri páde, nehode alebo po chirurgickom zákroku, určite sa túžite takéhoto neželaného suveníru vzdať. Viete ako na to?

Odborníci rozlišujú tieto jazvy:

  • hypertrofické
  • keloidné
  • atrofické

Hypertrofické jazvy

Môžeme ich nájsť nad povrchom kože a sú vyvýšené, často dočervena sfarbené, hrubé a stvrdnuté. Vznikajú skoro po poranení a skôr svrbia a bolia. Po čase však zmiznú alebo sa aspoň zmiernia.

Keloidné jazvy (prečnievajú cez línie jazvy)

Tento druh jaziev vzniká neskôr, po poranení alebo inom poškodení kože. Aj niekoľko rokov po poranení. Môže byť sfarbená dočervena a často svrbí alebo bolí. Ak sú takéto jazvy príliš rozsiahle, môžu na okolité tkanivo pôsobiť sťahujúco. Najčastejšie sa vyskytujú na ramenách, hrudníku, pleciach, ušniciach a lícach. Vznik keloidných jaziev býva aj geneticky podmienený. Podľa odborníkov, sa vyskytujú vo veku od 10 do 30 rokov.

Atrofické jazvy

Tieto jazvy majú tvar jamôk a lievikovitý charakter. Zvyčajne sa objavujú po akné alebo ovčích kiahňach.

Ako sa ich zbaviť?

Existuje niekoľko možností odstránenia keloidných jaziev. Od aplikácie interferónov, možnosti využitia kryoterapie (zmrazenie, najčastejšie pomocou tekutého dusíka alebo oxidu uhličitého), liečby kortikosteroidmi, liečby s využitím frakcionovanej terapie röntgenovým žiarením až cez možnosti využitia neinvazívnych terapií ako napríklad silikónové náplaste a gély.

Ak už uvažujte nad akoukoľvek metódou odstránenia jaziev, majte na pamäti, že je potrebná dostatočná hydratácia správnym krémom. Je však veľmi dôležitý fakt, že jazvu je možné začať liečiť až po zahojení poranenia.

Náš tip: Payot Techni Liss Cica Expert

Tento reštrukturalizačný a utišujúci balzam vhodný po dermatologickom alebo kozmetickom ošetrení (peeling, laser, injekčná aplikácia) prispieva k obnove tkaniva, posilneniu a vyhladeniu pleti. Payot Techni Liss Cica Expert obnovuje ideálne prostredie pleti a pôvodné biologické funkcie. Jeho receptúra prispieva k procesu obnovy pokožky a znižuje viditeľnosť jaziev. Starostlivosť je vhodná po malom zákroku alebo po akejkoľvek negatívnej skrášľujúcej technike. Tento skutočný zdroj liečivej starostlivosti pomáha obnoviť a zjemniť poškodené tkanivo.

techni liss cica expert

Krém zabraňuje vzniku jaziev a upokojuje pokožku pri hojení. Extrakt pupočníka ázijského, nazývaného tiež „tigria tráva“ sa využíva ako prírodné anestetikum. V čínskej medicíne je pupočník ázijský známy pre svoje hojivé a protizápalové vlastnosti. V kombinácií s malachitom, prezývaným tiež ako „kameňom ľudstva“, má tento minerál schopnosť vysávať negatívnu energiu a uľaviť od bolesti. V neposlednom rade, kyselina hyalurónová dodáva svoje obnovujúce účinky a D-panthenol pomáha opraviť kožnú bariéru tým, že zabraňuje prenikaniu dráždivých látok.

Nájdete ho v každom kozmetickom salóne PAYOT.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.