Najväčšie hoaxy o koronavíruse: Tieto nezmysly sa šíria na internete!

hoaxy o koronavíruse
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Svet bojuje s pandémiou koronavírusu už viac ako rok. Prvý raz bol identifikovaný u pacientov so závažným respiračným ochorením v decembri roku 2019 v čínskom meste Wu-chan. Od vtedy sa rozšíril do celého sveta a spôsobil fatálne následky, ktoré sa doteraz nezastavili. Na internete o ňom koluje množstvo nezmyslov, nájdu sa aj takí, ktorí dokonca spochybňujú jeho existenciu. Ako sa orientovať v pravdivosti údajov, aby ste rozpoznali blud od pravdivej informácie? Prinášame vám najväčšie hoaxy o koronavíruse.

Pliaga menom COVID-19 postihuje hlavne dýchací systém, v ťažkých prípadoch vyvoláva zápal pľúc a môže viesť k úmrtiu. Koronavírus SARS-CoV-2 je síce druh vírusu podobný tomu, ktorý spôsobuje nádchu, no rozdiel je v tom, že na toto ochorenie nazývané COVID-19, zapríčinené práve týmto typom koronavírusu, na svete zatiaľ zomrelo viac ako 1 milión ľudí. Toľko k základným faktom.

Najväčšie hoaxy o koronavíruse, ktoré ste mohli nájsť na internete:

Nedávajte si Brufen

Na začiatku prvej vlny pandémie ste sa mohli stretnúť s dezinformáciou v podobe hlasovej správy, v ktorej neznáma žena hovorila, aby si ľudia pri zvýšených teplotách nedávali Brufen. Pretože vraj duplikuje ochorenie. Tvrdila, že pri pitve mali všetci zosnulí z Talianska v tele účinnú látku Ibuprofén. Správa sa šírila cez messenger na Facebooku a aj cez aplikáciu WhatsApp. Autorku dezinformácie už polícia našla a prípad posudzujú ako šírenie poplašnej správy.

Nosenie rúšok ohrozuje zdravie

Niektorí „dobráci“ na internete šíria nepravdivú informáciu, ktorá hovorí, že nosenie rúšok a respirátorov spôsobuje menej okysličený mozog v dôsledku vydychovania a vdychovania oxidu uhličitého. Podľa týchto „odborníkov“ ho vraj máme vdychovať naspäť do pľúc až 30 percent. Následok je menej okysličený mozog, spomalené reflexy a otupené zmysly. Tu sa stačí zamyslieť nad tým, ako fungujú lekári, ktorí neustále nosia rúška pri svojej práci. A ako by sme dávali vlastne dýchanie z úst do úst pri prvej pomoci? Tak si tie rúška radšej pekne nasaďme a ochránime tým nie len seba, ale aj ostatných, keďže účinne zachytia kvapôčky, ktoré môžu byť „okorenené“ koronavírusom.

Liek na koronavírus

Podľa slovenských dezinformátorov vymysleli liek na koronavírus. Keby sme sa mali riadiť týmto receptom a podľa neho viac konzumovali alkalické potraviny, ktoré majú vyššie ph od vírusu, boli by sme vraj zachránení. Svetová zdravotnícka organizácia ho vraj odkúpila za 20 miliónov eur. Vyskúšať ho môžete, no v boli proti COVID-19 vám rozhodne nepomôže.

Neexistuje dôkaz, že niekto zomrel na koronavírus

Názov článku, na ktorý reagovalo tisíce ľudí… Píše sa v ňom, že neexistuje dôkaz, že niekto zomrel na koronavírus a odvoláva sa na “Európsku patologickú asociáciu”. Podľa patológa Michala Palkoviča, ktorý pôsobí na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na sekcii súdneho lekárstva a patologickej anatómie a osobne robil pitvu väčšiny ľudí s COVID-19 hovorí: „Pľúcna forma COVID-19 je v prípade úmrtia jednoznačná príčina smrti (základná choroba) pacient na ňu zomiera. Na Slovensku k 16. 1. 2021 evidujeme už 3464 úmrtí s histologicky a virologicky verifikovanou pľúcnou formou COVID-19. Táto choroba priamo viedla k smrti, pacienti nemali iné bezprostredne život ohrozujúce choroby.“

Nechajte sa nakaziť koronavírusom

Na Facebooku sa šírilo video v ktorom pán v okuliaroch a šiltovke tvrdil, že je anesteziológ a ľudia, ktorí doteraz zodpovedne nosili rúško a umývali si ruky, si vraj svoje zdravie len zhoršili, pretože sa pripravili o budovanie prirodzenej imunity. Vo svojom videu vyzýval ľudí, aby sa nechali nakaziť koronavírusom, pretože on z toho mal len vyššiu teplotu. Podľa svojich skúseností vytváral zdanie, že s vírusom si hravo poradia aj seniori a ľudia s pridruženými chorobami. Zašiel až tak ďaleko, že tieto opatrenia prirovnal ku konšpirácií s cieľom nastoliť autoritatívnu vládu. 

Viac klamlivých informácií nájdete na facebookovej stránke: Hoaxy a podvody – Polícia SR

Foto: Hoaxy a podvody – Polícia SR, Pixabay

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokMôže fungovať vzťah staršej ženy a mladšieho chlapa?
Ďalší článokSúťaž ukončená: Kto vyhral bioaktívny morský kolagén Inca Collagen
Mojou vášňou je písanie. Začalo to textami piesní, pokračovalo písaním pre médiá ako Topky.sk, Magazín Plus 1 Deň, Magazín EXclusive a prácou v oblasti marketingu a Public Relations. Okrem Magazínu Deň ženy sa venujem aj svojej PR agentúre Lenita Public Relations a tiež skladaniu piesní a spevu v hudobnom projekte Freya.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.