Ako odstrániť problémy s trávením?

problémy s trávením

Tráviace ťažkosti dokážu narobiť veľké problémy. Občas však nevieme ovládať svoje chuťové poháriky a kombinujete piate cez deviate. To, čo jedávame, sa však neskôr odzrkadlí na našom zdraví. Ak vás ale dlhodobo trápia problémy s trávením, poradíme vám, ako si upraviť jedálniček, aby ste sa cítili opäť dobre.

Jedávajte každý deň polievku

Problémy s vyprázdňovaním nemajú len starí ľudia, či malé bábätká, ale aj mladí ľudia, či ľudia v strednom veku. Môže za to absencia tekutej teplej stravy, preferovanie pečiva a fastfoodových jedál. Mastné a vyprážané pokrmy tráviace ústrojenstvo ešte viac zaťažujú.

Pripravujte si a jedávajte každý deň polievku. Poctivý domáci kurací alebo hovädzí vývar, či doma pripravené zeleninové polievky vás dostatočne zasýtia a pomôžu vám odstrániť problémy s trávením. Dávajte si ale pozor na kombináciu potravín. Nadúvanie môžu spôsobiť aj polievky, konkrétne však kapustová, kelová a zo strukovín. To však neznamená, že sa im máte úplne vyhýbať.

Pomôcť vám môže rascová polievka. Rasca je dobre známa tým, že pomáha odstrániť problémy s nadúvaním. Teraz na jeseň odporúčame vývar, polievku z koreňovej zeleniny, ale aj hokaiddo polievku so zázvorom.

Prijímajte dostatočné množstvo vlákniny

Vláknina je na problémy s trávením ten najlepší liek. Reguluje totiž zažívanie a rozhýbe lenivé črevá. Nájdeme ju predovšetkým v čerstvom ovocí, zelenine, v cereáliách, hnedej ryži, v sóji, či dokonca aj v strukovinách.

Pozor na to, čo pijete

Ak ste milovníci sladkých limonád, coly, čierneho čaju, či kávy, problémy s trávením môže spôsobovať aj pitie nevhodných nápojov. Dávajte si pozor, čo pijete a tieto nevhodné nápoje nahraďte bylinkovými čajmi (zo sušených bylín, či sypanými čajmi), čistou vodou a nešumivým nápojmi. V prípade, že budete neustále piť len sladké nápoje, hladina cukru v krvi vám bude stúpať a riskujete, že sa u vás objaví cukrovka.

Okrem doma pripravených teplých polievok, jedávania potravín bohatých na vlákninu a obmedzenia sladkostí a sladkých nápojov sa zamerajte na príjem probiotík. Tie si môžete kúpiť buď v lekárni vo forme tabliet, ale odporúčame vám ich skôr konzumovať vo forme kyslomliečnych nápojov, či kvalitných bielych jogurtov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.