Medzinárodný deň žien: Aké tragické udalosti mu predchádzali?

den zien
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Dámy, dnes opäť oslavujeme! Medzinárodný deň žien pripadá na 8. marca každý rok, no nebolo tomu vždy tak. Za tento sviatok ženy tvrdo bojovali. Vedeli ste, že jeho história siaha až do polovice 19. storočia? Aké tragické udalosti predchádzali jeho vzniku?

MDŽ alebo Medzinárodný deň žien mnohí považujú za komunistický sviatok. Tušíte čo sa ale skrýva za jeho minulosťou? Za všetko môžu newyorské krajčírky! V roku 1908 totiž bojovali za zrušenie desať hodinového pracovného času, proti biednym mzdám a zlým pracovným podmienkam. No predchádzali tomu protesty zamestnankýň miestnych textilných tovární už pred polstoročím. Tieto neskoršie protesty však boli o niečo „hlasnejšie“ a efektnejšie.

Pretože o dva roky bol sviatok MDŽ podporený na medzinárodnej konferencií žien – socialistiek v Kodani. Ako deň boja žien za sociálne a politické práva.

Veľké zhromaždenie za volebné právo žien sa uskutočnilo aj 8. marca 1908 v New Yorku. Tento sviatok však presadila nemecká socialistka Clara Zetkinová v Kodani v roku 1910. No MDŽ ešte nemal pevný dátum.

Tragická udalosť

Dňa 25. marca 1911 vypukol v jednej z textiliek v New Yorku ničivý požiar, ktorý pripravil o život 146 žien. Príčinou tejto tragédie boli otrasné pracovné podmienky. Práve vtedy nastal zlom! Po 1. svetovej vojne ustálili dátum 8. marca pod vplyvom veľkej demonštrácie v Petrohrade. Písal sa vtedy rok 1917.

V krajinách ako sú Rakúsko, Švajčiarsko či Nemecko sa tento sviatok oslavoval už v roku 1911. Neskôr prišiel aj do Ruska, v ČSR v roku 1921. Počas 2. svetovej vojny bol však zrušený, ale po roku 1945 opäť obnovený.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokViete, ako sa zbaviť nutkaní a nutkavých myšlienok?
Ďalší článokNová detektívna séria s kúzelníkom Josephom Spectorom
Mojou vášňou je písanie. Začalo to textami piesní, pokračovalo písaním pre médiá ako Topky.sk, Magazín Plus 1 Deň, Magazín EXclusive a prácou v oblasti marketingu a Public Relations. Okrem Magazínu Deň ženy sa venujem aj svojej PR agentúre Lenita Public Relations a tiež skladaniu piesní a spevu v hudobnom projekte Freya.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.