Kompromisy, ktoré by ste vo vzťahu nemali robiť

Kompromisy
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Schopnosť vyjednávať a robiť kompromisy je často základom pre zdravý a fungujúci vzťah. Niektoré kompromisy však nie sú úplne na mieste, najmä ak ide o zásadné veci, pri ktorých by ste ustupovať rozhodne nemali. V akých oblastiach teda kompromis nerobiť a jasne si povedať, čo chcete?

Skrývanie kľúčových aspektov osobnosti

Veľa ľudí skrýva svoje skutočné ja, pretože sa boja, že by sa ich partner mohol cítiť ohrozený či veľmi znepokojený významnými stránkami ich osobnosti. Preto často skrývame, kým naozaj sme. Môžeme to zvládať nejakú dobu, no raz to aj tak praskne a čo je horšie, môže to ohroziť samotný vzťah.

Čo s tým? Postupne odkrývajte, čo máte radi. Ak milujete deti, rada sa s nimi hráte a v budúcnosti by ste chceli mať veľkú rodinu, jemne to partnerovi naznačte aj napriek tomu, že on nemá podobnú túžbu. Ak vás skutočne miluje, prijme vás aj s vaším presvedčením, názormi a túžbami.

Tolerujúca neúcta

Nezhody a hádky do vzťahu jednoznačne patria, no nemôžu byť sprevádzané zosmiešňovaním, pohŕdaním a neúctou. Nepriateľstvo a nedostatok empatie predstavuje zásadnú slabinu, ktorá narušuje schopnosť párov zvládať stres a konflikty produktívnym spôsobom. Tým, že si budete nadávať, poprípade budete problémy za každým iba zľahčovať, nikdy nič nevyriešite.

Čo s tým? Sadnite si a v pokoji, s chladnou hlavou sa porozprávajte o konflikte a o tom, ako by ste ho vyriešili. Pracujte na vzájomnom porozumení, buďte empatickejší a vnímajte svoje pocity.

Sexuálne preferencie

Veľkým zabijakom pohody vo vzťahu sú aj zamlčané sexuálne preferencie. Keď skrývame dôležité a ustálené aspekty našej sexuality, akými sú pohlavný styk či špecifické túžby, pripravujeme sa na to, že budeme vo vzťahu nielenže nespokojné, ale aj frustrované.

Čo s tým? Zachovanie dobrého sexuálneho života si vyžaduje dlhodobú prácu takmer vo všetkých vzťahoch, preto by ste s partnerom mali byť k sebe maximálne úprimní. Povedzte si na rovinu, po čom túžite, čo by ste chceli vyskúšať, poprípade, čo vám chýba či prekáža.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokČo čítať počas chladných jesenných večerov? Máme pre vás 5 skvelých noviniek!
Ďalší článokJana Pronská a jej fantazijná Princezná z Izmiru
Som večne zasnívane dievča, ktoré rado píše, číta a moderuje v rádiu. Milujem jahody, čokoládu a nezábudky. Mojím heslom je: "Nesnívaj svoj život, ale ži svoje sny!"

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.