Karibik za facku? Jasné, že sa to dá!

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Karibik je zrejme snom mnohých ľudí. Je jedno, či sú mladí, starší, ženy, muži, dobrodruhovia alebo rezortoví králi. Táto oblasť je doslova magnet pre všetkých, ktorí sa chcú dostať na niektoré z najkrajších miest na celom svete.

Neviem, ako u ostatných, ale mne bolo jedno, kedy pôjdem do Karibiku. Dlhodobo som mal v hlave nejako zaškatuľkované, že ak sa tam chcem dostať, tak si budem musieť poriadne dlho šetriť, lebo na tieto miesta bežní smrteľníci, ako ja, len tak nechodia.

Stal sa zázrak?

Nie! Ani náhodou. Spolu s Julkou sme si to ani neuvedomovali a začali sme si baliť batohy do Dominikánskej Republiky. Oslavy Silvestra nabrali celkom iný spád, ako po ostatné roky.

Takže pekne po poriadku, aby to bolo celkom jasné. Ako je možné dostať sa do Karibiku, osláviť tam Nový rok a to všetko bez potreby založenia člena rodiny do otroctva alebo predaja niektorého z vlastných orgánov?

Ako na letenky?

Mám rôzne destinácie, kam by som chcel ísť. Avšak to nikoho v leteckých spoločnostiach nezaujíma. Preto pravidelne sledujem ceny leteniek po celom svete a keď „vyskočí“ nejaká zaujímavá destinácia, ktorá spustí pomyselnú sirénu v mojej hlave, tak poriadne spozorniem.

Vždy sa dá obetovať buď čas alebo peniaze, o ktoré prídem pri vyhľadávaní. Radšej obetujem čas a za ušetrené peniaze si doprajem niečo iné (mnohokrát sú to aj stovky Eur).

Väčšinou mám dva spôsoby, ako hľadám letenky:

  1. Neorientujem sa na destináciu, ale cenu a keď je pomer týchto dvoch požiadaviek výhodný, tak to beriem. Na svojej stránke mám zoznam adries, ktoré pravidelne kontrolujem. Ak sa stane, že je nejaká super výhodná letenka, tak ju väčšinou ponúkajú viaceré portály, avšak nie je to pravidlo.
  1. Ak potrebujem letieť priamo do vybranej destinácie, tak pár mesiacov pred odletom (cca v rozpätí 1 – 5 mesiacov pred plánovaným odletom) intenzívne sledujem vývoj cien letov na všetkých portáloch. Pri tom používam na svojom internetovom prehliadači režim „Inkognito“ (neviem či to naozaj funguje, ale niekto mi to poradil a udajne sa moje vyhľadávanie nezapíše do cookies na stránke kde hľadám. Čiže daný web si ma nezapamätá a nebude mi tak následne umelo dvíhať cenu za letenku, keď ju budem pozerať opakovane. Mal by som byť teda tajný, ako špión).                                                                                                                                                                                        Keď je cena na úrovni, ktorú som ochotný zaplatiť, tak si danú letenku pozriem ešte raz na ostatných letenkových portáloch, aby som zistil, kde je cena najlepšia. Takisto si ju pozriem ešte aj priamo na stránke daných aerolínií a zistím, za koľko ju predávajú oni. Vyberiem tú najlacnejšiu a zaplatím.

Čo sa dialo pred odletom

Krok č.1:

Letenku do Dominikánskej Republiky sme objavili náhodou, počas dlhého, zimného predvianočného večera. Na jednom z mojich obľúbených webov, ktoré ponúkajú letenky, som narazil na spiatočný let z Londýna do Punta Cany. Termín 30.12. – 13.01 za 290€

V tomto prípade som ju našiel na stránke fly4free.com, kde majú veľmi často super ponuky.

Krok č.2:

Telefonické spojenie s Julkou a rýchly rozhovor o tom, aký má program na spomínaný čas, keďže mala skúškové obdobie. Kým prišla domov, zistil som, čo je potrebné pre vstup do krajiny. A tu si treba dať trochu pozor. Do Dominikánskej Republiky sú potrebné víza. Avšak netreba sa zľaknúť. Bez najmenších problémov si ich kúpite po pristáti na letisku priamo v krajine. 10 USD si pýtajú hneď po tom, ako sa nadýchnete prvých dúškov karibského vzduch a 20 USD sa platí pri odchode z krajiny.

Krok č.3:

Zohnať lacnú spiatočnú letenku do Londýna a lístok na autobus medzi letiskami. Na dopravu do Londýna mám zatiaľ najoverenejšie ceny cez RyanAir. Niekto si môže povedať, že je to otrasná spoločnosť. Je to jeho vec, ale keď dám za letenku „pár šupiek“, tak mi asi nebudú servírovať zadarmo kaviár. Vždy ma prepravili bezpečne a keď som rešpektoval ich prepravné pokyny, tak som nikdy nemal problém (3x ťuk ťuk na drevo).

Presun medzi letiskami v Londýne

V našom prípade to bol presun medzi Lutonom a Gatwickom a to je zhruba 2,5 hodiny cesty. Keďže sme si chceli dať malý výlet aj po Londýne, tak sme tu zostali na jednu noc. Avšak presun medzi letiskami sa dá kúpiť cez rôzne stránky. Niektoré z nich ponúkajú veľmi lacné ceny za dopravu. Je to vtedy, ak idete v „nekresťanský čas“. Nám to nevadilo, lebo sme prvú noc spali na letisku a odišli sme prvým ranným autobusom do mesta. Niečo podobné sa dialo aj cestou späť. Dokáže to dosť výrazne stlačiť cenu za dopravu. Rezervovali sme lístky online cez easybus.com s odchodom okolo 04:00 a lístok bol naozaj veľmi lacný.

A čo ubytovanie? Kde tam budete spávať?

Väčšinou si prvú noc po prílete do cieľovej destinácie pozriem lacné ubytko cez internet. Ak idem s kamarátmi, tak je to to najlacnejšie. Keď idem s priateľkou, tak musí byť aj pekné :-). Punta Cana má letisko trochu ďalej od mesta (asi 30 minút od mesta). Takže, dá sa zaplatiť lacnejšie v centre mesta (plus cena za dopravu do mesta) alebo drahšie blízko letiska (bez platenia za dopravu do mesta). My sme sa tu dlho zdržať neplánovali a potrebovali sme prenajať auto na 10 dní, takže sme sa odpratali do časti Bavaro.

Za 20 USD na noc sme mali skromnú izbu s bazénom predo dverami. Recepčný bol veľmi priateľský a zohnal nám kamoša, ktorý ma autopožičovňu. Keďže bol prelom rokov, tak to je ideálna príležitosť, ako si zarobiť na turistoch a preto si na letisku pýtali 100 amerických dolárov (USD) za prenájom auta na jeden deň. Vedeli sme, že na letisku je všetko drahé, ale chceli sme si urobiť porovnanie. Preto nám prišlo viac než vhod zjednať v meste auto za 40 USD na deň. Keďže sú noci teplé, tak sme si zobrali väčšie auto a nejedenkrát nám poslúžilo aj, ako „hotel“.

Avšak, mali sme občas aj normálne ubytovanie. Vždy si hľadáme nocľah priamo na mieste. Má to výhodu, že keď prídeme večer, tak nie sme obmedzovaní na miesto kam sa musíme dostať, ale ubytujeme sa presne tam, kde sa nachádzame. Takisto je výhoda aj v tom, že môžeme zjednávať a to sa cez internetové rezervovacie portály nedá.

Pre istotu si pozrieme aj cenu ubytovania na internete, aby sme vedeli, koľko naozaj stojí nocľah a aby nás neoklamali.

Najväčšie destinácie, ako napríklad Punta Cana, Bayahibe, La Romana, Santo Domingo, Puerto Plata spolu so skoro celým južným pobrežím sú drahšie v porovnaní so severom (zrejme kvôli Karibskému moru, ktoré na severe nie je). Na severe sa dá zohnať penzión od 5 USD/noc.

Čo tam budete jesť?

Dá sa stravovať v luxusných a drahých reštauráciách, ale to sme zamietli spoločne. Domáci obyvatelia nechodia tam, kam turisti (aspoň väčšinou nie), ale predsa niekam chodiť musia. Takže sa vždy snažíme nájsť tieto miesta. Väčšinou je to mimo pláže a dobré znamenie je zbadať skupinky domácich, ktorí sa združujú pokope mimo hlavných turistických miest.

Vtedy sa dajú nájsť krásne a mnohokrát aj útulné reštaurácie, kaviarne a miesta, kde sa dá prísť do kontaktu s pravou tvárou danej krajiny. Je možné nadviazať kontakt s priateľskými ľuďmi a čo to sa s nimi aj porozprávať, pokiaľ to jazyková bariéra umožňuje.

Takisto sa nehanbím za to, keď idem do bežných potravín a kúpim si jedlo tak, ako aj doma. Čo je na tom? Neviem. Mnohokrát sú ľudia naučení, že na dovolenke si „doprajú“, tak predsa nebudú chodiť do obyčajných potravín. Každý nech urobí tak, ako uzná za vhodné sám. Ja si kľudne dám na raňajky pečivo s džemom niekde na chodníku alebo parkovisku. A je mi celkom jedno, či to je v Kysuckom Lieskovci, Bratislave alebo trebárs aj v Dominikánskej Republike.

Toto je niekoľko nápadov, ako sa dá zažiť Karibik a neminúť astronomickú sumu. Nižšie je zoznam výdavkov, ktoré som spomínal v článku.

A koľko nás stál celý Karibik na dva týždne?

Letenka BA – Londýn – BA 80 €

Letenka Londýn – Punta Cana – Londýn 290 €

Autobus medzi letiskami Luton – Gatwick – Luton 15 €

Prenájom auta na 10 dní – 175 €

Ubytovanie – 25 €

Stravovanie – 100 €

Suveníry 20 – €

Benzín 1l diesel 0,65 € – cca 95 €

Vstupy na atrakcie – bárter

Víza 27 € (30 USD)

Spolu na jednu osobu – 827 €

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokMesačné svetlo: Odolá susedovi sukničkárovi?
Ďalší článokMilovanie s vanilkou: Romantický príbeh s prvkami erotiky

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.