Detektor lži: Odhalí alebo neodhalí lož?

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Viete, že od vzniku polygrafu, teda detektoru lži ubehlo už viac ako osemdesiat rokov? Ak nehovorí človek pravdu, trpí emocionálnym stresom, čo sa prejavuje zrýchleným pulzom, dychom a zvýšenou potivosťou. A to zistí stroj odhalujúci lož. No niektorí ľudia sú od prírody takí nervózni, že aj keď hovoria pravdu, môže to na polygrafie vyzerať akoby klamali.

Ľudia klamú už od pradávna. A tí, ktorí potrebovali zistiť pravdu, si už našli spôsob ako na to. Tak napríklad, keď sa snažili odhaliť pravdu v Číne, zločincom dávali prežúvať ryžu. No nešlo o žiadne gurmánske preteky. Snahou bolo preskúmať vypľutú potravu. Riadili sa faktom, že pri klamaní dotyčnému vysychá v hrdle, čo znamená, že sa mu v ústach nevytvorilo dostatočné množstvo slín. Rozmixovanú ryžu tak nedokázal prehltnúť. Čo znamenalo, že klamal.

KDE HO POUŽÍVALI

V USA sa na začiatku osemdesiatych rokov každoročne podrobovalo testom na detektore lži  minimálne milión ľudí. Do tejto skupiny patrili prevažne uchádzači o zamestnanie. Vo vybraných prípadoch sa však preukázalo, že výsledky neboli vôbec pravdivé. Prečo? Vyšetrovaná osoba podľa nich klamala, no dôkazy však potvrdzovali, že hovorila pravdu. Preto dnes platí pre americké firmy zákaz podrobovať uchádzačov o zamestnanie skúškam na polygrafe. Prístroje však naďalej používajú vládne úrady, niektoré bezpečnostné zložky, farmaceutické firmy a polícia v kriminálnych prípadoch.

AKO FUNGUJE POLYGRAF

No nachádzame sa v 21. storočí a na zisťovanie lží používame už iné spôsoby. Jedným z nich je prístroj zvaný detektor lži, čo je vlastne iba jeho prezývka, v skutočnosti sa mu odborne hovorí polygraf. Predstavuje objektívny stroj, ktorý meria odpoveď tela na stres. Dve doštičky sa pripevnia k prstom a tie merajú elektrický odpor kože. Je dobre známe, že ak človek klame, začne zo seba nadmerne vydávať pot a ním sa odpor znižuje. Človeka, ktorého testujú má okolo ramena obvinutú manžetu tlakomera, aby bolo možné zmerať zvýšené hodnoty krvného tlaku a pulz, čo značí stres. Dýchanie už tiež nie je prirodzené, ale premení sa na ťažké, čo taktiež prezrádza úzkosť. Tú vyzistia dva pneumografy uviazané okolo hrudníka. Ak dotyčná osoba klame, polygraf by mal rozpoznať zmeny fyziologických funkcií vyvolaných stresom zo lži. Ale niektorí ľudia sú od prírody tak nervózni, že aj keď hovoria pravdu, na detektore lži to vyzerá akoby klamali. Iní zas dokážu emócie potlačiť a v pohode klamať bez toho, aby sa to na zázname nejakým spôsobom prejavilo.

Lie_detector_test

JE ZA TÝM ŠTUDENT MEDICÍNY

Prvý kto sa pustil do testovania tohto pekelného prístroja bol v osemdesiatych rokoch minulého storočia taliansky kriminológ Cesare Lombrose. Bol to prístroj na detekciu stresu prejavujúceho sa zmenami fyziologických funkcií a zaznamenával zmeny srdečného tepu a krvného tlaku. No prvý moderný detektor lži, ktorý sledované veličiny monitoroval priebežne, vyvinul v roku 1921 študent medicíny. Prístroj Johna A. Larsona zaznamenával súčasne zmeny pulzu, tlaku i rýchlosti dýchania a zapisoval ich tromi hrotmi na pás papiera. Neskôr prešiel prístroj  zmenami a zdokonalil sa. Moderná verzia zaznamenávala aj štvrtú veličinu. Elektrickú vodivosť pokožky, ktorá sa mení s potivosťou.

AKO OKLAMAŤ DETEKTOR LŽI

Počas testovania pokladá skúšajúci obyčajné otázky, pri ktorých sa vyhodnotí východisková čiara pre každé meranie. Tá by mala slúžiť na porovnanie s nie až tak príjemnými otázkami – teda tými, ktoré sa týkajú trestného činu.

Klamete či neklamete? Prístroj zameraný na zisťovanie pravdy a lži by to mal vypátrať. Len nie u každého platí ten istý recept. Dr. David Thoreson Lykken, profesor psychológie a psychiatrie na lekárskej fakulte Minnesotskej univerzity vo svojej knihe Búrka v krvi odkrýva, že testovaná osoba môže počas úvodného pohovoru identifikovať kontrolné otázky a počas testu potom na ne reagovať zosilnenou reakciou. Aby zo seba striasol všetky podozrivé stopy, môže testovaný človek svoje reakcie nevyspytateľne obmieňať.

Návod ako obstáť a nebyť odhalený:

Po prvej kontrolnej otázke môžete napríklad na niekoľko sekúnd zatajiť dych, potom sa zhlboka nadýchnuť a vzdychnúť. Pri druhej kontrolnej otázke skúste prudko zahryznúť do jazyka a rýchlo dýchať nosom. Pri tretej vyskúšajte pritisnúť pravé predlaktie na operadlo kresla alebo stiahnuť zadok. Rovnako spoľahlivo by v kamufláži pomohol aj pripináčik ukrytý v ponožke.

No máme tu aj iný názor. Dr. Archibald Levey z britskej Rady pre lekársky výskum tvrdí, že pomocou meditačných techník možno dosiahnuť aj opačný účinok a mieru odozvy na všetky otázky znížiť. Je to jednoduché. Dôležité je, aby testovacia osoba zámerne myslela na niečo iné alebo si predstavovala, že je napríklad na pláži a úplne sa uvoľnila.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokZločin u nás rozkvitol, tvrdí Peter Šloser na margo novinky Profesori zločinu
Ďalší článokKto potreboval zabiť invalida na vozíčku? Je tu nové krimi Dávid a Goliáš
Mojou vášňou je písanie. Začalo to textami piesní, pokračovalo písaním pre médiá ako Topky.sk, Magazín Plus 1 Deň, Magazín EXclusive a prácou v oblasti marketingu a Public Relations. Okrem Magazínu Deň ženy sa venujem aj svojej PR agentúre Lenita Public Relations a tiež skladaniu piesní a spevu v hudobnom projekte Freya.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.