Čokoláda: Môžeme si ju dopriať alebo na ňu radšej zabudnúť?

čokoláda
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Podľa povesti ju na zem zoslal aztécky boh a musíme si priznať, že ak sa nášho jazyka dotkne naozaj kvalitná čokoláda, je to priam božský pocit. V 15. storočí priviezol do španielska recept na horúcu čokoládu istý dobyvateľ a od tej doby sa táto lahôdka zmocňuje našich myšlienok, sŕdc, no bohužiaľ aj línie.

Nejednu z nás trápi dilema – dať si ju, či odolať? Čokoláda na nás vykúka z každého regála v obchode a prihovára sa nám z televíznej obrazovky. Láka nás tiež na sociálnych sieťach a vkráda sa do našich tajných snov. Je tu však jeden malý problém – priberá sa z nej.

Ktorá z nás nedbá o to, ako vyzerá?

Chceme sa páčiť, byť krásne a neodolateľné a to je s kilami navyše ťažšie. Čokoláda je však veľmi dobrá, chutná a lákavá, preto hrešíme. Hrešíme ráno, hrešíme poobede, hrešíme večer. Ak aj vy patríte medzi tie, ktoré rady zhrešia, pozrite sa na spôsob, ako oklamať mozog a dopriať telu endorfíny v podobe kakaových bôbov.

Vyberte si horkú čokoládu

Kľúčom, milé dámy, je kúpa tej správnej čokolády. Jednoducho si len doprajte kvalitnú horkú čokoládu. Ak patríte medzi tie, ktoré neobľubujú horkosť, pamätajte, že v súčasnej dobe nám výrobcovia ponúkajú aj ochutené podoby spravodlivej horkej čokolády. Nejedzme len lacnú výpredajovú napodobeninu. Tá nemá s kakaom absolútne nič spoločné a možno ju nazvať skôr margarínovou pochúťkou.  Je síce sladučká, no aj veľmi zradná a zákerná kamarátka. Kvalitná čokoláda ulahodí našim zmyslom, zlepší krvný obeh, funguje ako prevencia proti infarktu a priaznivo pôsobí na náš psychický stav. Keďže jej konzumáciou sa v našom tele produkujú endorfíny, ľudovo povedané – hormóny šťastia.

Ak máte pri konzumácii čokolády výčitky, prečítajte si zopár dôvodov, prečo si dať kúsok každý deň.

  1. Vitamíny – Čokoláda obsahuje kvantum vitamínov, ako sú B1, B2, ale aj mnoho iných, pre naše telo prospešných, látok.
  2. Prevencia proti kardiovaskulárnym ochoreniam a vysokému krvnému tlaku – za týmto objavom stojí slovenský študent z Univerzity Komenského v Bratislave.
  3. Prevencia proti rakovine – u indiánov z kmeňa Guna je pozorovaná nízka úmrtnosť na rakovinu a arteriálnu tenziu vďaka vysokej konzumácii kakaa.

Tak čo? Dali ste si dnes už svoju dávku endorfínov?

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokBombový útok na múzeum mu zasiahne do života – film Stehlík v kinách ponúka príbeh smútku i lásky
Ďalší článokRAMBO: Posledná krv – Akčný hrdina sa vracia na plátna kín
Som úplne žena, ktorá vidí svet vlastnými očami a tvrdí, že žena je vo svojej obyčajnosti neobyčajná, pretože obyčajná žena je vždy dokonalá.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.