Kto chudne rýchlejšie: Muži alebo ženy?

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Zákon zachovania hmotnosti našej domácnosti hovorí: Ak chce pribrať môj manžel, priberiem ja. Ak chcem schudnúť, schudne môj manžel. Tak skúmam príčiny nášho fungovania.

Možno stačí aby som jedla to a toľko čo on a on zasa všetky tie moje obľúbené multi kombinácie, a možno by sa to vyrovnalo. No dozvedela som sa, že to asi nebude také jednoduché. 

Tie naše hormóny. A predovšetkým estrogén. Momentálne nenachádzam žiadnu lichotivú poznámku k tomu, aký je tento hormón úžasný a pre náš život podstatný. Práve som sa totiž dočítala, že to on môže za ukladanie tuku na našich „ženských“ tvaroch (bokoch, stehnách a zadku). Ešte možno, keby to ukladal aj na prsiach, mala by som ho radšej. Takže momentálne je u mňa estrogén  v nemilosti.

Muži majú na ukladanie testosterón a trochu to majú horšie v tom, že ak sa naozaj prejedajú kadejakými hamburgermi, hranolkami a zalievajú to litrami piva, naviac sú aj workoholici pri počítači a za volantom, testoterón im uloží tuk okolo pása. Čo nie je zdravou tukovou zásobou, ale práve naopak, poriadnym rizikom! Ak má teda muž nadváhu, zvyčajne ho ohrozuje viac ako nás tie naše boky. No čo je skvelé – muž rýchlejšie schudne. Aj ženy, s ukladaním tuku na páse chudnú rýchlejšie. To hovoria vedecké výskumy.

fitness-719549_1920

Okrem hormónov je tu aj veľmi silný druh motivácie. Muži schudnú, pretože nadváha ohrozuje ich život – kým my diétujeme väčšinu života „iba“ preto, aby sme lepšie vyzerali. Veď aj mnohí alkoholici alebo fajčiari prestávajú so zlozvykmi naozaj až vtedy, keď ide o život. Nechcem, aby nám muselo ísť o život! Ale zjavne asi mnohé nechceme lepšie vyzerať až tak veľmi. Nie je to jednoducho dostatočná výzva.

Muži chudnú rýchlejšie aj vďaka enzýmom – búračom tukov, ktorých majú viacej. Kým oni búrajú, my mnohými diétami a opätovným priberaním iba vychovávame naše skvelé tukové bunky k ostražitosti, aby sa snažili odolať akýmkoľvek poryvom hladovania. Na tukové bunky musíme ísť preto ako správny rybár – potichu, pomaly a poriadne vytrvalo.

Toľko ku genetike. Ťažko hľadať poučenie vo vedecky podložených dôkazoch o stavbe našich tiel, ktoré sú určené na prežitie a aj na hladovanie. Muži nás však môžu motivovať v úplne iných veciach.

Mužov  tak netrápi ako vyzerajú, ale ak sa rozhodnú, že schudnú, tak schudnú. V prvom rade sa nesnažia skočiť na nejaké drastické diéty. Muž sa totiž nemieni obmedzovať a najmä nemieni kompletne zmeniť celú svoju životosprávu. Namiesto vyjedania tabletiek a rôznych diétnych nápojov siahne po normálnom jedle a nerobí mu problém odpustiť si zákusok.

running-498257_640

Muži zásadne nepoužívajú jedlo ako kompenzáciu emotívnych výkyvov. Namiesto toho si frustráciu vybíjajú niekde na bicykli, v posilňovni alebo na futbale. Možno nemajú toľko emotívnych záchvatov. No stojí to za poučenie. Každopádne nepotrebujú koláčiky za odmenu  a ani čokoládu na nervy.

Zásadným rozdielom je medzi nami aj v tom, že ak sa muž rozhodne schudnúť, tak „nežerie“ a zároveň cvičí. To je to, čo mnohým ženám nehrozí. Zároveň s diétou cvičiť. Muži majú oproti nám aj viacej svaloviny a tá im spolu s cvičením pomáha riešiť „zásoby“.

Skombinujte si to celé a je to jasné, prečo muž chudne, kým ženy sa na tomto poli často trápia. Dokonca schudne rýchlejšie  – aj vďaka skvelej geneticko-metabolickej výbave a nakoľko vidí výsledky skôr, tak aj motivácia rastie. No nie je všetko stratené, pretože muži nás môžu v mnohom inšpirovať.  Ak chcete schudnúť, tak kašlite na drastické diéty, nenerváčte sa s nanukom v ruke, ale vybite si to na bicykli, alebo v bazéne. A hlavne – netrápte sa tým, ako vyzeráte. Tu predsa nejde o vzhľad, tu IDE O ŽIVOT!

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokŽena oslávila 107. narodeniny. Jej tajný recept na dlhovekosť je, že sa nikdy nevydala
Ďalší článokNočné mory z temnôt: Nový horor vám zvýši tep

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.