Ako nepokašlať pracovný pohovor

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

 Pracovný pohovor so zaschnutou zubnou pastou na košeli či s prepotenými mapami pod pazuchami, ktoré vám aj tak cestu neukážu… Aj takýto pohľad sa občas môže naskytnúť vášmu potenciálnemu budúcemu nadriadenému. Ako predchádzať, hoci aj trápnym mĺkvym chvíľkam pri jazykovej časti vášho životopisu si prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

pohovor

Tak po prvé: nič si nenechávajte na poslednú chvíľu!

Skvelá rada nad zlato a nie len v pracovných kruhoch. Radšej si všetko pripravte dopredu, vrátane oblečenia, pomôcok, ktoré budete potrebovať pri pohovore (nemyslíme len balík čistých vreckoviek), referencií a hlavne znalostí na daný odbor.

Neprikrášľovať!

A pokiaľ ste si svoj životopis už mierne prikrášlili, čo sa týka skúseností a úrovne schopností či zručností tým kladným smerom, aspoň sa tvárte, že  ich tam nedopísala vaša mladšia sestra. Nebolo by od veci, oprášiť slovník cudzích slov, knihu angličtiny či „pregoogliť“ tie správne stránky. Keď niečo nebudete vedieť, aspoň sa tvárte, že to máte na jazyku, premýšľate a neviete si spomenúť.

Dress code

Chce to ten správny outfit! Aj keď si to mnohí nepriznávajú, výrok: Šaty robia človeka, bude asi pravdivý. Podľa správne zvoleného oblečenia, úpravy tváre (platí len pre dámy, páni, len žiadny make-up!), či zvolených doplnkov, dokážete zanechať dobrý prvý dojem. Efekt prvého dojmu  totiž ovplyvní ďalšie správanie opačnej strany. V prvom rade si uvedomte, na aké miesto sa hlásite. Nie je potrebné, aby ste sa na pozíciu upratovačky „vyštramákovali“ do kostýmu. No prísť na pohovor na post manažérky v teniskách a tielku by asi nebol najlepší nápad.

pracovnypohovor

Pripravte sa na podpásovky

Scenár pracovného pohovoru občas pripomína výsluch, no nemal by však prejsť na intímnu spoveď. Najčastejšie „zákeráky“ od budúcich potenciálnych nadriadených:

  • Prečo by sme vás mali prijať?
  • Prečo ste určité obdobie nepracovali?
  • Aké sú vaše záporné vlastnosti? Vymenujte aspoň 3.
  • Čo viete o našej spoločnosti?
  • Aký by mal byť váš budúci nadriadený?
  • Povedzte mi niečo o vás.
  •  Ak by ste mohli zmeniť jednu vec na vašom prechádzajúcom povolaní, čo by to bolo?
  • Kde sa vidíte o takých päť až desať rokov?

Skúste si dopredu premyslieť, čo by ste na to odpovedali.

A posledný bod na záver!

Buďte prirodzení, dobre naladení a pokiaľ sa dá, nahoďte úsmev. Dokáže totiž zázraky! Pred tým však „nezlupnite“ makový závin.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokPlaymobil vo filme
Ďalší článokCez prsty – drsne romantická komédia o vzťahoch a plážovom volejbale
Mojou vášňou je písanie. Začalo to textami piesní, pokračovalo písaním pre médiá ako Topky.sk, Magazín Plus 1 Deň, Magazín EXclusive a prácou v oblasti marketingu a Public Relations. Okrem Magazínu Deň ženy sa venujem aj svojej PR agentúre Lenita Public Relations a tiež skladaniu piesní a spevu v hudobnom projekte Freya.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.