Vianoce by mali byť sviatkami radosti, pokoja, harmónie, porozumenia a lásky. No častokrát nás v tomto období dobieha skôr stres, zhon, chaos alebo iné úrazy či nehody. Posvietili sme si na najčastejšie vianočné nástrahy. Pred čím by ste sa mali mať na pozore? Vedeli ste, že podľa štatistík z poistných udalostí je najrizikovejším dňom Sviatok sv. Štefana, čiže 26. december?
Prejedanie
Ľudia najviac navštevujú pohotovosť počas sviatkov kvôli prepchatým bruchám. Cez Vianoce si väčšinou doprajú aj zarytí „fitnesáci“. Nástrahy v podobe koláčov, oplátok, punčov, varených vín, šalátov či rýb vás môžu ľahko vyslať až k lekárovi. Bolestiam brucha sa pripisuje až polovica prípadov na urgentnom príjme. Pamätajte na to, že aj počas sviatkov máte len jeden žalúdok. Nepokazte si preto tento čarovný čas, tým, že spraskáte 10 chodov z ktorých vám bude zle.
Kosť v krku
Keď sme už pri tom jedle, nezabudnite byť opatrní pri konzumácií rýb, ktoré majú veľa kostí. Práve tie môžu za návštevu ambulancie. Ako postupovať, keď sa vám zasekne v krku? V tomto prípade sa vám zíde pomoc od rodinných príslušníkov, ktorí identifikujú miesto zapichnutia. Môže to byť v oblasti mandlí, na koreni jazyka alebo hltana. Skúste kosť spláchnuť vodou, prehltnúť niekoľko hltov tuhej stravy alebo počkajte, kým sa nepríjemný pocit vytratí. Pokiaľ to do pár minút neprejde, radšej neodkladajte návštevu pohotovosti.
Vianočná pyrotechnika
Aké by to boli pre niekoho Vianoce, bez prskaviek, svetlíc či inej pyrotechniky? No každoročne pribúda množstvo prípadov na pohotovosti. Popáleniny, odtrhnuté prsty, poškodenie zraku a v najhoršom scenári úmrtia… To všetko sa vám môže stať pri nesprávnom zaobchádzaní. Ako nespanikáriť a postupovať pri popáleninách? Základom je schladenie postihnutého miesta studenou vodou minimálne na 10 až 15 minút. Potom popáleninu zakryte sterilnou alebo čistou tkaninou. A rýchlo utekajte na pohotovosť.
Požiare
Krásny blikajúci stromček sa môže razom premeniť na horiaci chuchvalec. Častými nehodami počas Vianoc bývajú práve požiare spôsobené lacnými svietiacimi ozdobami. Ďalšou príčinou požiarov v domácnostiach sú adventné vence. Nikdy preto nenechávajte horieť sviečky bez dozoru. Stromček vždy umiestňujte do dostatočne veľkého priestoru ďalej od vykurovacích zariadení a otvoreného ohňa.
Dôležité čísla:
- Číslo na záchranku: 155 (funguje nonstop). Volajte pri stavoch ohrozenia života ako bezvedomie, náhle bolesti na hrudníku, príznaky mozgovej príhody či vážne úrazy.
- Ambulantná pohotovosť je počas sviatkov zvyčajne otvorená od 7:00 do 22:00. Ide o obvodných lekárov, ktorí sa striedajú v službe.
- Pohotovostná lekáreň je v každom okresnom meste otvorená do 22:30.
- Urgentný príjem funguje v niektorých nemocniciach nonstop. Využite ho v prípadoch okrem stavov ohrozenia života aj pri poraneniach vyžadujúcich chirurgické ošetrenie.