V strede kruhu. Nové severské krimi od Arne Dahla

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Arne Dahl patrí k najlepším autorom severských trilerov a dokazuje to aj v novinke V strede kruhu.
Výborne premyslená zápletka, napínavý príbeh a veľmi aktuálna téma. V postave Evy Nymanovej vytvoril inteligentnú a schopnú detektívku, ktorá vedie kvalitný vyšetrovací tím.

Je načase, aby svätý hnev obmýval túto hanebnú krajinu, kde kedysi žili ľudia. Teraz sa to začalo. Hodiny už nemôžu tikať samy od seba, treba ich násilne pretočiť dopredu. Ak chceme prežiť, treba odstrániť brzdy. Najmiernejšia zo síl už rozomlela oceľového muža na prach nad žltým morom.

Auto riaditeľa pobočky oceliarskej spoločnosti vybuchlo na diaľnici E4 pri Uppsale. Považovalo sa to len za nehodu…
Keď však došlo k ďalej „nehode“, kriminálna inšpektorka Eva Nymanová si myslí, že ide o čosi väčšieho. Niečo, čo má čosi spoločné s prebiehajúcou diskusiou o klíme…
Vzápätí bomba vystrelila von oknom na ulici Dalagatan 37-ročného Jespera Sahlgrena…

Kam vedú stopy?

Štokholmom otriasa séria výbuchov a vyšetrovací tím Evy Nymanovej má za úlohu nájsť atentátnika. Ten sa polícii vysmieva prostredníctvom listov a tak ho musia zastaviť skôr ako udrie znova.
Všetky stopy však vedú  do Nymanovej minulosti, k jej traume, o ktorej si myslela, že ju už dávno nechala za sebou. K jej bývalému veliteľovi Lukasovi Frislovi…

Je možné, aby človek odstrihnutý od spoločnosti, žijúci uprostred prírody zosnoval taký dokonalý plán? Keď všetky stopy ukazujú jedným smerom, je dôležité nestratiť hlavu.

„Tento rok oslavuje Arne Dahl svoje dvadsiate piate výročia autora kriminálnej literatúry. Pri tejto príležitosti vychádza prvý diel novej série, kde ukazuje, že je stále majstrom napínavého príbehu a veľkého, autorského umu,“ napísal švédsky Kapprakt o jeho knihe V strede kruhu.

Arne Dahl

Napísal už tucet krimi trilerov, za ktoré získal niekoľko významných ocenení. BBC nakrútila podľa jeho kníh päť filmov, ktoré sa premietali v 40-tich krajinách po celom svete. „Som s nimi spokojnejší ako som dúfal. Len čo prenášate literatúru do filmu, dochádza k veľkému posunu. Mal som šťastie, že som mohol na príprave spolupracovať, pomáhať s výberom hercov. Príbeh je síce zjednodušený, ale ak by sme chceli sfilmovať román, natiahlo by sa to na dvadsaťhodinový film,“ dodáva A.Dahl.

Jeho romány charakterizuje napínavý dej, psychologická hĺbka, majstrovské rozprávačstvo, irónia a drsný humor. Preložili ich do 26 jazykov. V roku 2007 udelila Švédska akadémia autorov kriminálnych románov Arnemu Dahlovi osobitnú cenu za jeho „oživenie a rozvoj žánru krimi prostredníctvom série Intercrime“.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokTajomstvo dlhovekosti: Ľudia narodení v týchto znameniach žijú najdlhšie
Ďalší článokAgatha Christie po prvý raz v slovenčine. Hniezdo vreteníc
Som knihoholik. Priznávam. Nevydržím deň bez toho, aby som neprečítal aspoň pár strán nejakej knihy. A občas si nájdem čas, aby som sa podelil o svoje dojmy a postrehy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.