Tip na knihu: Krvavé a drsné Mäso

mäso krst knihy
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Za Mečiara mu rozbili tvár na kašu, lebo písal a upozorňoval na neprávosti, špinavosti, podvody. Policajti ho niekoľko dní ukrývali v hoteli a súdy mu za kritické články dali mastnú pokutu. Musel si zobrať úver z banky, aby prežil.

Našťastie prežil a písal ďalej. Nenechal sa zastrašiť a teraz mu vyšla kniha o divokých 90.rokoch. Je po voľbách, Mečiar skončil a Lexa je na úteku. Všeličo sa zmenilo…
Aj o tom je novinka Aropáda Soltésza Mäso – Vtedy na východe.

Pozrite si VIDEO reportáž z krstu knihy:

 

„Sú to príbehy, ktoré sú inšpirované rôznymi udalosťami. Videl som ich, zažil a riešil ako novinár. O niektorých som písal, o väčšine nie. Nie je to literatúra faktu, sú to skôr príbehy, ktoré sú inšpirované skutočnými udalosťami,“ približuje svoju knihu Arpád Soltész.

A zdá sa, že ľudí zaujíma a baví. Za pár dní sa z knihy Mäso – Vtedy na východe predalo takmer 400 kusov.
Miki Miko, policajt s metódami gangstra, a Pali Schlesinger, novinár bez pudu sebazáchovy, sa pokúšajú robiť svoju prácu. Hľadajú pravdu. Alebo aspoň takú jej verziu, ktorá by sa dala dokázať pred súdom. Proti sebe majú tri najväčšie zločinecké skupiny svojej doby – políciu, justíciu a tajnú službu. Občas aj mafiu, ale tá aspoň hrá podľa pravidiel. Väčšinou neuspejú, no vedia, že sú vo vojne, ktorá sa nedá vyhrať, len bojovať. Vždy to brali profesionálne. Až doteraz. S Nikou sa to stalo osobným.

Nika. Sedemnásťročná stopárka, ktorú uniesli, znásilnili a plánovali predať do Kosova. Na prostitúciu alebo na orgány, čokoľvek si zákazník praje. Nastúpila do nesprávneho auta. Chyba, za aké sa platí životom. Miko so Schlesingerom vedia, že to nemôže dopadnúť dobre. Nevadí. Musia zariadiť, aby to nedopadlo zle pre Niku. Zatiaľ ju ukrývajú na konci sveta.

Ultima Thule. Luxusný hotel pri ukrajinskej hranici, na konci cesty v lese plnom mŕtvol. Okrem majiteľov a personálu v ňom nebýva nikto. Miešajú v ňom tie najchutnejšie drinky, najúčinnejšie jedy a najsilnejšie výbušniny.

Ak po vás ide mafia a zákon na vás kašle, v Ultima Thule ste vítaní. Ak vás uznajú hodným, Igor vám namieša Hemingwayov kokteil – Smrť popoludní – a porozpráva vám pár divokých historiek. Väčšina tých príbehov sa stala. Aj ten, ktorý držíte v ruke. Trocha inak. Možno niekomu inému. Na inom mieste. Ale sú pravdivé, hoci Igor by ich určite nechcel opakovať pod prísahou. Lebo vedieť nie je to isté, ako vedieť dokázať.

Mäso – Vtedy na východe je drsný a výstižný román, ako to koncom 90.rokov na východe naozaj bolo. Efektný štýl písania, nárečia, štipľavé dialógy, naturalizmus…to všetko prispieva k autenticite tejto novinky. Plnokrvné a živé postavy, ktoré vám rýchlo prejdú pod kožu. K tomu občas nejaké anekdoty a historky, ktoré zabávajú a skvele zapadajú do drsného príbehu.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokDnes je Deň starých rodičov: Ako často ich navštevujete?
Ďalší článokAko kombinovať jednotlivé oblečenie z vášho šatníka?
Som knihoholik. Priznávam. Nevydržím deň bez toho, aby som neprečítal aspoň pár strán nejakej knihy. A občas si nájdem čas, aby som sa podelil o svoje dojmy a postrehy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.