Spočítaj hviezdy: Príbeh neskutočnej odvahy a ľudskosti

Spočítaj hviezdy
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Príbeh Spočítaj hviezdy vznikol už v roku 1990, odvtedy získal množstvo ocenení a stal jednou z najpredávanejších kníh všetkých čias. Opäť a znova vychádza v nových vydaniach. Podľa prieskumu časopisu Publishers Weekly je knižka 82. najpredávanejšia detská kniha všetkých čias v USA.

V Európe zúri vojna. Dánsko je už tri roky obsadené nemeckými vojskami. Desaťročná Annemarie a jej priateľka Ellen si to spočiatku veľmi nevšímajú. Vnímajú však, že v obchode nedostať chutné koláčiky s polevou a že na rohoch kodanských ulíc stoja nemeckí vojaci vo vyleštených čiernych čižmách a prísne ich sledujú.

Krásne to dokumentujú hneď prvé strany, keď sa kamarátky z roztopaše rozbehnú, veselé a nevinné…a zrazu ich zastavia hliadkujúci nacisti. Doslova cítiť tú zmenu. V tej chvíli našťastie všetko dobre dopadne, ale…

Ellen a jej rodičia sú židia.
A jedného dňa sa dozvedia, že ich Nemci chcú pochytať a odvliecť preč. Annemariini rodičia im pomôžu utiecť a organizujú spolu s dánskymi odbojármi ich prevoz na lodiach do Švédska. Aj Annemarie dokáže svoju statočnosť tým, že s nasadením života prenesie na loď veľmi dôležitú zásielku.

Spočítaj hviezdy je útla knižka, asi 120 strán, ale najmä vďaka samotnému príbehu a pútavosti ju doslova nepustíte z ruky. Je to knižka na jedno popoludnie, ktorá však vo vás zostane ešte dlhé týždne, možno i mesiace.
Je to príbeh, ktorý si môžu prečítať dospelí, ale vďaka podaniu aj tínedžeri. Autorka nás totiž ušetrila veľkých krutostí a hrôzy vojny. Sústredí sa na odvahu, ľudskosť, rodinné a priateľské putá…

„… podobne ako Annemarie, aj čitateľ zostáva ušetrený plného rozsahu vojnových hrôz – ale spolu s ňou zažije napätie a strach pri niekoľkých stretnutiach s nemeckými vojakmi a počas  Annemariinho odvážneho behu cez nočný les, keď spĺňa úlohu dôležitého kuriéra a pomocníka pri úteku rodinných priateľov do bezpečia.“

Kirkus Review

Na obálke je dievčatko, ktoré autorka stretla v Kodani, keď zbierala podklady pre svoju knihu. Odfotila ju v roku 1989 a objavila sa na mnohých jazykových verziách knihy. „Mimochodom, moja priateľka z Dánska, ktorá mi pôvodne rozpovedala príbeh svojho detstva v Kodani v roku 1943 a ktorá sa stala predlohou pre postavu Annemarie, je dnes už starenka. Ako aj ja. Obe s láskou myslíme na deti, čo čítajú tento príbeh dnes, stretávajú sa s ním prvý raz a zoznamujú sa so skupinou ľudí bez predsudkov, ktorí kedysi v krátkom časovom úseku, na mieste, kde žili, dokázali rešpektovať dôstojnosť iných,“ dodáva Lois Lowryová.

Začítajte sa do knihy Spočítaj hviezdy:

Prečo bežíš?

„Kto bude prvý na rohu, Ellen!“ Annemarie potriasla aktovkou, aby sa v nej rovnomerne rozložili učebnice, zošuchnuté na jednu stranu. „Pripravená?“ Pozrela na najlepšiu kamarátku.


Ellen urobila grimasu. „Nie,“ odvetila so smiechom. „Vieš, že ťa v živote nepredbehnem – nemám také dlhé nohy. Nemôžeme jednoducho kráčať ako civilizovaní ľudia?“ Na rozdiel od štíhlej Annemarie bola Ellen trošku bacuľatá.
„Musíme sa pripraviť na piatkovú atletickú súťaž – viem, že tento týždeň zvíťazím v behu dievčat. Minulý týždeň som bola druhá, ale teraz som trénovala každý deň. No tak, Ellen,“ žobronila Annemarie, poškuľujúc smerom k najbližšiemu rohu kodanskej ulice. „Prosím.“


Ellen nakoniec váhavo prikývla a pritiahla si remene na ruksaku s knihami bližšie k chrbtu. „No tak dobre. Pripravená,“ povedala.
„Teraz!“ zakričala Annemarie a obe dievčatá vyštartovali po známom chodníku. Za Annemarie viali striebristoplavé vlasy a Ellen po pleciach bubnovali tmavé vrkoče.
„Počkajte ma!“ kričala malá Kirsti, ktorú nechali za sebou, ale dve staršie dievčatá ju nepočúvali.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokMajself predstavil titulnú skladbu Posledný hráč k filmu Casino.$k
Ďalší článokZásady správneho stravovania: Akých chýb sa dopúšťame?
Som knihoholik. Priznávam. Nevydržím deň bez toho, aby som neprečítal aspoň pár strán nejakej knihy. A občas si nájdem čas, aby som sa podelil o svoje dojmy a postrehy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.