Prijali by ste túto nebezpečnú a amorálnu ponuku?

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Dôveruj mi je temný psychotriler o mladej herečke, ktorá zúfalo potrebuje peniaze a prácu… preto prijme ponuku, ktorá je však nebezpečná i amorálna zároveň. Má byť volavkou právnickej firmy, ktorá sa špecializuje na rozvodové spory.

JP Delaney je pseudonym spisovateľa, ktorý už napísal niekoľko úspešných krimirománov pod inými menami. Je autorom bestsellera Tá predo mnou. Tento triler vyšiel vo viac ako štyridsiatich krajinách a na jeho filmovú verziu sa podujal oscarový režisér Ron Howard.

Po vynikajúcom krimitrileri Tá predo mnou prichádza JP Delaney s výbušnou novinkou Dôveruj mi.

Claire Wrightová je britská študentka herectva, ktorá žije v New Yorku bez zelenej karty. Preto prijme jediné zamestnanie, ktoré môže získať: prácu pre firmu rozvodových právnikov. Jej úlohou je flirtovať s mužmi v hotelových baroch s cieľom chytiť do pasce neverných manželov.

Keď sa jeden jej „cieľ“ stane predmetom vyšetrovania vraždy, polícia požiada Claire, aby využila svoje herecké schopnosti a pomohla im vylákať priznanie z ich podozrivého. Lenže Claire už od začiatku pochybuje o role, ktorú má v tomto prípade zohrať. Je Patrick Fogler naozaj vrah, alebo jediný slušný manžel, ktorého kedy stretla? Čo ak sa za nastražením pasce skrýva viac, než jej polícia prezradila?

Claire si zrazu uvedomí, že hrá najnebezpečnejšiu rolu svojho života.

Vypočujte si AUDIO úryvok.
Z knihy čítajú Zuzana Jurigová Kapráliková a Juraj Kemka:

Začítajte sa do novinky Dôveruj mi:

PRVÁ ČASŤ
(PRED PIATIMI DŇAMI)

Môj priateľ sa ešte neukázal.
Presne to by ste si pomysleli, keby ste ma tu uvideli. Sedím pri barovom pulte v modernom newyorskom hoteli, obľúbenom najmä medzi obchodníkmi, a pomaly chlipkám koktail Virgin Mary, aby mi vydržal celý večer. Ďalšia mladá profesionálka čakajúca na svojho spoločníka. Nuž, možno trochu vyparádenejšia ako ostatné ženy v bare. Nevyzerám, akoby som tam prišla rovno z kancelárie.

Na druhom konci barového pultu popíja partia mladých mužov. Doberajú si jeden druhého a navzájom sa búchajú do pliec, aby dodali svojim slovám váhu. Jeden – príťažlivý, elegantne oblečený a vyšportovaný – zachytí môj pohľad. Usmeje sa. Odvrátim zrak.
Čoskoro sa uvoľní stôl v zadnej časti baru. Vezmem si drink a zamierim s ním k nemu. Len čo si sadnem, odohrá sa tento malý výstup:

INTERIÉR, BAR HOTELA DELTON, ZÁPADNÁ 44. ULICA, NEW YORK – NOC

MUŽ
(bojovne)
S dovolením?

Niekto stojí predo mnou. Približne štyridsaťpäťročný obchodník v drahom, no neformálnom obleku, ktorý o ňom prezrádza, že nie je iba obyčajný manažérsky príživník. Golier mu zakrývajú vlasy, na vlka z Wall Street trochu dlhé.
Je nahnevaný. Veľmi nahnevaný.

JA
Áno?

MUŽ
Tu sedím ja. Len som si odskočil na toaletu.
Ukáže na laptop, drink a časopis, ktorý som si akýmsi zázrakom nevšimla.

MUŽ
Toto je môj drink a toto sú moje veci. Muselo vám byť jasné, že tento stôl je obsadený.
Hlavy najbližších hostí sa otáčajú naším smerom. Ale k hádke nedôjde, výbuch newyorského stresu nehrozí. Už vstávam a vešiam si kabelku cez plece. Zmierňujem napätie.

JA
Prepáčte, to som si neuvedomila. Nájdem si iný stôl.
Cúvnem a bezmocne sa obzerám okolo seba. V podniku však panuje ruch a moju stoličku pri bare už niekto obsadil. Naozaj si niet kam sadnúť.
Kútikom oka zbadám, že muž si ma so záujmom prezerá. Očami kĺže po Jessinom drahom saku od Donny Karanovej, ktoré si moja priateľka oblieka len na konkurzy a ktorého mäkká tmavá kašmírová látka zvýrazňuje kontrast medzi mojou svetlou pleťou a tmavými vlasmi. Uvedomuje si svoju hlúpu chybu.

MUŽ
Počkajte… myslím, že by sme sa oň mohli podeliť.
Ukáže na stôl.

MUŽ
Je tu dosť miesta pre nás oboch. Len som doháňal zmeškanú prácu.

JA
(vďačne sa usmejem)
Och, ďakujem pekne.
Zložím si kabelku z pleca a sadnem si. Pri stole chvíľu panuje ticho, ktoré sa snažím neprerušiť. Podnet musí prísť z jeho strany.
Keď napokon prehovorí, hlas sa mu podľa môjho očakávania trochu zmení, zrazu znie chrapľavejšie a hlbšie. Aj ženské hlasy sa takto menia? Niekedy by som to mala vyskúšať.

MUŽ
Čakáte na niekoho? Stavím sa, že ho zdržal sneh. Práve pre sneženie neplánovane strávim v New Yorku ešte jednu noc. Na letisku LaGuardia panuje neuveriteľný chaos.
V duchu sa usmejem. Môj spoločník sa nenápadne snaží zistiť, či sa mám stretnúť s mužom alebo so ženou, a zároveň mi naznačuje, že je tu sám.

JA
Ak je to tak, asi sa tu ešte chvíľu zdržím.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokSpisovateľ a osobný poradca Jan Menděl: Cez seba môžete zmeniť svet
Ďalší článokJana Pronská a jej historická romanca Čierna vdova
Som knihoholik. Priznávam. Nevydržím deň bez toho, aby som neprečítal aspoň pár strán nejakej knihy. A občas si nájdem čas, aby som sa podelil o svoje dojmy a postrehy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.