Nový film s Karlom Rodenom zbiera ocenenia po celom svete.

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Plagát k nemu sa vydražil za neuveriteľnú sumu

2. júna príde do slovenských kín napínavý krimi triler s názvom Premlčané, v ktorom si hlavnú úlohu zahral skvelý Karel Roden. Snímka upriamuje pozornosť na spoločensky dôležitú tému premlčaných zločinov a zaznamenala úspech už na viacerých medzinárodných filmových festivaloch. Okrem toho sa k nej viaže naozaj zaujímavý príbeh v súvislosti s dražbou filmového plagátu.

Pár týždňov pred českou premiérou trileru Premlčané, ktorý u našich západných susedov vstúpil do kín 28. apríla, vyhral vo facebookovej súťaži neznámy mladý muž plagát k tomuto filmu s podpismi dvoch hlavných hereckých predstaviteľov – Karla RodenaBarbory Bočkovej. Svoju výhru skúsil zo žartu ponúknuť do dražby na portáli Aukro.cz. To, aký bude mať aukcia úspech, nečakal  ani v najtajnejších snoch. Podpísaný plagát k filmu Premlčané sa totiž napokon vydražil za neuveriteľných 102 000 českých korún. 

Novým majiteľom filmového plagátu, za ktorým stojí grafik Jan Poukar a fotograf Tomáš Třeštík, sa stal nadšený filmový fanúšik a zberateľ Alexej Jaroš ml. Jeho otec, Alexej Jaroš st., je autorom plagátov k mnohým kultovým česko-slovenským filmom, napríklad Marečku, podejte mi pero, Jak utopit doktora Mráčka, Tajemství hradu v Karpatech a pod.

„Plagát som potreboval na to, aby som uzavrel svoju zbierku. Navyše som vedel, že podpis Karla Rodena, ktorý sa takmer na nič nepodpisuje, má hodnotu sám osebe. Nechal som sa trochu uniesť bláznivým priebehom aukcie, ale uvidíme o 20 rokov, či to bola hlúposť, alebo dobrá investícia,“ hovorí hrdý majiteľ plagátu Alexej Jaroš ml.Film som zatiaľ nevidel, ale teším sa naň. Modlím sa, aby bol naozaj dobrý,“ smeje sa vášnivý zberateľ.

Samotný Karel Roden je presvedčený, že film divákov nesklame. „Scenár som prečítal jedným dychom. Musím povedať, že ten formát bol pre mňa nový, je úplne iný, ako boli filmy, v ktorých som hral doteraz,“ opisuje snímkuPremlčané jej hlavný predstaviteľ. „Je to jednoducho skvelý film,“ reagoval herec na správy o oceneniach z filmových festivalov po celom svete. Triler Premlčané si priviezol ceny napríklad z festivalov v Los Angeles, Florencii, Barcelone či v Londýne. Karel Roden zase získal ocenenie v kategórii najlepší herec na filmovej prehliadke v New Yorku.

Filmový triler Premlčané odkryje dávny a takmer zabudnutý zločin. Dej snímky sa odohráva v priebehu jedného letného večera. Karel Roden sa ako tajomný muž Radek vracia po dvadsiatich rokoch na pár hodín do Prahy, aby tu našiel istú mladú ženu a raz a navždy sa vyrovnal s minulosťou. V pátraní mu pomáha ambiciózna rozhlasová moderátorka (Barbora Bočková), ktorá jeho príbeh zaradí do svojej živej nočnej šou. Chcela mať vo vysielaní senzáciu, ale na jej zdesenie v priamom prenose vypláva na povrch vražda. Postupne je do príbehu vtiahnutá aj pražská kriminálka a ďalší aktéri dávno zabudnutých udalostí. Začína sa napínavý súboj o čas a o spravodlivosť. Naozaj je už všetko nenávratne premlčané? Vo vedľajších úlohách sa predstaví Igor Bareš, Vilma Cibulková či Vladimír Kratina.

Film otvára dôležitú tému premlčania ťažkých zločinov vrátane vraždy. V Česku je vražda považovaná za premlčanú už po 15 rokoch. „Je strašné, že hoci sa páchateľ neskôr nájde, napríklad keď sa sám prizná, už nemôže byť potrestaný. Ani si nechcem predstaviť, že by sa to týkalo mňa osobne,“ vyjadril sa k tejto problematike Karel Roden.

„Myslím si, že je to prvý film v česko-slovenskej kinematografii, ktorý sa odohráva takmer v reálnom čase. Za tú hodinu a pol prejdú v príbehu štyri hodiny,“ prezrádza režisér Robert Sedláček. „Diváci sa môžu tešiť na triler plný záhad, tajomstiev, silných emócií aj na prekvapivé rozuzlenie.“

Oceňovanú snímku Premlčané si budú môcť slovenskí diváci vychutnať v kinách od 2. 6. 2022.

TRAILER

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokFilmová chuťovka s hviezdnym obsadením.
Ďalší článokAko sa pekne, rýchlo a zdravo opáliť? 3 tipy na dokonalý bronz
Každý deň sme iné... Vitaj medzi nami! O všetkom čo ženy zaujíma.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.