Mŕtva v lodenici: Hra na vraždu v podaní Agathy Christie

Mŕtva v lodenici
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Agatha Christie je najlepšie sa predávajúci autor svojho žánru. Z jej detektívok sa celosvetovo predali viac ako 2 miliardy výtlačkov v angličtine a 1 miliarda v ďalších 103 jazykových mutáciách. Neuveriteľné čísla, však? Mŕtva v lodenici vyšla v slovenčine po prvý raz len pred pár rokmi. Rýchlo sa vypredala a tak prišlo nové vydanie s modernejšou obálkou.

 „Tak ako sme u Agathy Christie zvyknutí, vražedná zápletka i jej rozuzlenie sú geniálne, a navyše je veľmi príjemné znovu sledovať pána Hercula Poirota pri práci,“ napísali v The Times  ešte v roku 1956.

Manželia Stubbsovci, majitelia sídla Nasse House, dostanú nezvyčajný nápad. Usporiadať pre hostí letnej slávnosti hru na vraždu. A tak požiadajú autorku detektívok Ariadne Oliverovú, aby pre nich hru zorganizovala. Pani Oliverová súhlasí, no po niekoľkých týždňoch plánovania sa jej zmocní neblahé tušenie, že v dome niečo nie je v poriadku.

Zavolá preto svojho priateľa Hercula Poirota, aby sa spolu s ňou pokúsil zistiť, čo sa tam deje. Napriek tomu počas slávnosti príde o život dievča, ktoré hralo úlohu obete. Nikto nechápe, prečo by niekto chcel zabiť jednoduchú dievčinu. Vzápätí zmizne mladá manželka pána domu, a keď onedlho dôjde k ďalšiemu záhadnému úmrtiu, Hercule Poirot má zrazu plné ruky práce…

V príbeh Mŕtva v lodenici sa teda opäť objavuje tandem Poirot-Oliverová, čo sa v posledných rokoch tvorby Agathy Christie stávalo pomerne často. Príbeh je zároveň jednou z mála kníh, v ktorej sa obeťou stalo dieťa. Zaujímavosťou je, že na konci 4.kapitoly sa uvádzajú verše, ktoré sú vytesané aj na náhrobku manželov Mallowanovcov (druhý manžel sa volal Max Mallowan).

Po námahe spánok,
prístav po búrlivom mori,
po vojne mier, po živote smrť,
dušu veľmi teší…

Viac na: ww.bux.sk

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokChcete bývať moderne? Vyskúšajte hliníkové okná
Ďalší článokZvodné peniaze. Pikantná a vášnivá romanca
Som knihoholik. Priznávam. Nevydržím deň bez toho, aby som neprečítal aspoň pár strán nejakej knihy. A občas si nájdem čas, aby som sa podelil o svoje dojmy a postrehy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.