Marián Leško: „Celý svet sledoval, ako ten mladík vykrvácal na hraniciach.“

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Tunel 29 je skutočný príbeh neuveriteľného činu, ktorý vznikal na základe stoviek hodín rozhovorov autorky s Joachimom a ďalšími ľuďmi. Dozvedáme sa o samotnom plánovaní a kopaní tunela, ale aj o živote vo východnom Berlíne, o všadeprítomnej tajnej službe Stasi. „Tri roky som pátrala po všetkých, ktorí boli súčasťou tohto príbehu. Pýtala som sa ich, čítala ich listy a denníky. Potom som objavila tisícky záznamov Stasi s detailnými záznamami, minútu po minúte. O niečom takom sa môže novinárovi obvykle iba snívať,“ píše autorka.

V lete 1962 mladý študent Joachim Rudolph vykopal tunel pod Berlínskym múrom. Na druhej strane vo východnom Berlíne čakali desiatky mužov, žien a detí – ochotní riskovať všetko, aby mohli utiecť.

Dokumentárny román od uznávanej autorky podcastu BBC Radio 4 Heleny Merrimanovej zachytáva skutočný príbeh tejto najpozoruhodnejšej záchrannej misie počas studenej vojny. Autorka čerpá z rozhovorov s tými, ktorí sa na tomto neuveriteľnom príbehu osobne zúčastnili. Na základe preskúmania spisov Stasi približuje okolnosti a pozadie toho, ako sa z obyčajných študentov vytvorila skupina odhodlaných kopáčov, ktorí pomohli uniknúť na slobodu z východného Berlína dvadsiatim deviatim ľuďom. Je to však nielen príbeh o nezdolnom odhodlaní a túžbe po slobode, ale aj príbeh o zrade, špionáži a láske, ktorá sa stala jeho prekvapivým epilógom.

Kopanie tunela pod Berlínskym múrom bolo tiež prvou akciou svojho druhu, zdokumentovanou pre televíziu; financovala ju stanica NBC, ktorá chcela nakrútiť prípravu úteku a jeho uskutočnenie v reálnom čase. Tento jedinečný televízny dokument, ktorého vysielanie takmer zablokovala Kennedyho administratíva, spôsobil revolúciu v televíznej žurnalistike.

Vypočujte si úryvok.
Číta Robot Roth:

Tunel 29 je silný príbeh pre tých, ktorí zažili Berlínsky múr a ešte si ho pamätajú.
A tiež pre mladšiu generáciu, ktorá sa o múre len učí v škole, no táto kniha veľmi názorne a pútavo priblíži, aké to v skutočnosti bolo. Čo vtedy ľudia prežívali, akí boli neslobodní, stále pod drobnohľadom, takmer bez svojich práv, len ako bábky v rukách režimu. Nepochopia to, nezažili to, no aj tak je to pre nich dôležité čítanie. Už len preto, že história sa opakuje…a aj dnes vyrastajú vo svete tisíce, desaťtisíce kilometrov rôznych múrov.

Marián Leško o knihe Tunel 29:

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokErik Axl Sund je späť so severskou detektívkou Nečas
Ďalší článokPrelomové vyšetrovanie sexuálnych útokov. TRUE CRIME Prezraď mi všetko
Som knihoholik. Priznávam. Nevydržím deň bez toho, aby som neprečítal aspoň pár strán nejakej knihy. A občas si nájdem čas, aby som sa podelil o svoje dojmy a postrehy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.