„Ilustrovať Harryho Pottera bol môj sen,“ tvrdí slovenský ilustrátor Adrián Macho

harry potter
Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Adrián Macho je obrovský fanúšik Harryho Pottera. Len tento rok prečítal všetkých sedem dielov dva razy. Doma má rôzne potterovské vecičky ako metlu Nimbus 2000, čarodejnícku paličku a ďalšie predmety, ktoré si objednáva zo zahraničia. „Keď ma oslovili z vydavateľstva Ikar, bolo to úžasné. Na jednej strane zodpovednosť, ale zároveň som si to chcel užiť, vychutnať, nestresovať sa,“ tvrdí Adrián.

Práve vyšiel špeciálny  Harry Potter BOX pri príležitosti 20. výročia vydania prvého príbehu nadčasovej ságy o chlapcovi s neobyčajnými schopnosťami na Slovensku.

„Musel som zabudnúť na všetky filmové verzie, postavy, situácie, a ísť svojou cestou.  Vymyslieť niečo úplne iné. Napríklad pri Rokforte som sa inšpiroval naším Bojnickým zámkom. Chcel som to prepojiť s niečím reálnym, čo všetci doma poznáme. Takže som využil to lomenie striešky na vežičkách… Alebo Hagridova chalupa vo filmoch je kamenná s kamennou strechou. Moja chalupa je celá drevená so slamenou strechou, v ktorej sú vtáčie búdky. Snažil som sa do tých ilustrácií vniesť aj svoje vlastné originálne prvky,“ vysvetľuje Adrián Macho v rozhovore pre podcast Knižný kompas.

Na predných stranách sú hlavné scény z danej knihy, na zadnej zasa portréty – napríklad na jednotke je Hagrid, na dvojke škriatok Dobby, na ďalších bájny jednorožec, či Dumbledore. Unikátne sú aj ďalšie detaily na obálkach, ktoré vymyslel Adrián. „Ilustrácie na prednej strane sú orámované zlatou farbou a v rohoch sú ozdobené piktogramami, predmetmi, ktoré sú vlastne spoilermi k jednotlivým dielom série,“ prezrádza skúsený ilustrátor.

J.K. Rowlingovej románový svet a jeho odvážni hrdinovia neustále fascinujú nielen deti, ale aj dospelých. Sova, ktorá drží v zobáku záhadnú obálku, nás pozýva do Rokfortskej strednej školy čarodejníckej, kam sa z nástupišťa deväť a trištvrte spolu s Harrym, Ronom, Hermionou a ďalšími študentmi odvezieme Rokfortským expresom.

Špeciálny Harry Potter BOX obsahuje:

  1. Harry Potter a Kameň mudrcov
  2. Harry Potter a Tajomná komnata
  3. Harry Potter a Väzeň z Azkabanu
  4. Harry Potter a Ohnivá čaša
  5. Harry Potter a Fénixov rád
  6. Harry Potter a Polovičný princ
  7. Harry Potter a Dary smrti

Sedem kníh v boxe vychádza s pôvodnými prekladmi, má pevnú väzbu, nové obálky a predsádky vytvorené Adriánom Machom. Je zaujímavé, že o tento špeciálny box Harry Potter s ilustráciami Slováka majú záujem zberatelia z celého sveta – vydavateľstvu, či samotnému Adriánovi sa hlásia ľudia z Česka, USA, Veľkej Británie a chcú si box objednať…hoci väčšina slovenčine nerozumie J

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokJedinečné modely šiat z jedla a iných vecí
Ďalší článokŽeny vs. Muži: Cesta do postele
Som knihoholik. Priznávam. Nevydržím deň bez toho, aby som neprečítal aspoň pár strán nejakej knihy. A občas si nájdem čas, aby som sa podelil o svoje dojmy a postrehy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.