10 školských pravidiel z 18. storočia: Za nedodržanie hrozila trstenica!

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Po dvojmesačných prázdninách by sa asi nikomu nechcelo ísť do školy. Čo by ste však robili v 18. storočí, kedy museli deti dodržiavať striktné pravidlá a za ich porušenie ich tvrdo trestali? Neexistovali žiadne mobily či tablety, len tvrdá disciplína.

Časy sa menia! Kedysi považovali deti učiteľa za veľkú autoritu a mali pred ním rešpekt. K nemu si však mohol dopomôcť aj dlhou palicou, zvanou trstenica. Ňou totiž „vyfasovali“ neposlušní žiaci, ktorí nedodržali čo i len jedno z vtedajších pravidiel. „V škole sme našli množstvo rozlámaných trsteníc. Neraz sa stalo, že učitelia ich na žiakoch zlomili,“  hovorí pracovník pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry Vlkolínec.

Škola vo Vlkolínci, v 18. a 19. storočí bola ľudová škola v drevenici uprostred dediny. Neskôr s rastúcou populáciou detí, dalo mesto Ružomberok, za čias Rakúsko-Uhorskej monarchie, postaviť murovanú školu – jednotriedku, s povinnou 6 ročnou dochádzkou a jedným učiteľom. Po vzniku I. Československej republiky, v roku 1918, platil nový školský zákon o povinnej osem ročnej dochádzke. V súčasnosti je v budove školy zriadená Galéria ľudového umenia. Dnešné deti z Vlkolínca navštevujú základné školy v meste.

Pozrite si 10 školských pravidiel, ktoré sú vystavené v bývalej škole vo Vlkolínci, ktorá dnes slúži ako Galéria ľudového umenia:

Titulná fotka: Múzeum Oravskej dediny

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokTýchto 10 zaujímavostí ste o novom sci-fi Reminiscence s Hughom Jackmanom určite nevedeli!
Ďalší článokMartin a tajomstvo lesa: Tri týždne žili ako divosi
Mojou vášňou je písanie. Začalo to textami piesní, pokračovalo písaním pre médiá ako Topky.sk, Magazín Plus 1 Deň, Magazín EXclusive a prácou v oblasti marketingu a Public Relations. Okrem Magazínu Deň ženy sa venujem aj svojej PR agentúre Lenita Public Relations a tiež skladaniu piesní a spevu v hudobnom projekte Freya.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.