Po dvojmesačných prázdninách by sa asi nikomu nechcelo ísť do školy. Čo by ste však robili v 18. storočí, kedy museli deti dodržiavať striktné pravidlá a za ich porušenie ich tvrdo trestali? Neexistovali žiadne mobily či tablety, len tvrdá disciplína.
Časy sa menia! Kedysi považovali deti učiteľa za veľkú autoritu a mali pred ním rešpekt. K nemu si však mohol dopomôcť aj dlhou palicou, zvanou trstenica. Ňou totiž „vyfasovali“ neposlušní žiaci, ktorí nedodržali čo i len jedno z vtedajších pravidiel. „V škole sme našli množstvo rozlámaných trsteníc. Neraz sa stalo, že učitelia ich na žiakoch zlomili,“ hovorí pracovník pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry Vlkolínec.
Škola vo Vlkolínci, v 18. a 19. storočí bola ľudová škola v drevenici uprostred dediny. Neskôr s rastúcou populáciou detí, dalo mesto Ružomberok, za čias Rakúsko-Uhorskej monarchie, postaviť murovanú školu – jednotriedku, s povinnou 6 ročnou dochádzkou a jedným učiteľom. Po vzniku I. Československej republiky, v roku 1918, platil nový školský zákon o povinnej osem ročnej dochádzke. V súčasnosti je v budove školy zriadená Galéria ľudového umenia. Dnešné deti z Vlkolínca navštevujú základné školy v meste.
Pozrite si 10 školských pravidiel, ktoré sú vystavené v bývalej škole vo Vlkolínci, ktorá dnes slúži ako Galéria ľudového umenia:
Titulná fotka: Múzeum Oravskej dediny