Dokážu zastaviť špióna, ktorý odhalil ich plány?

Obrázok s odkazom na Conepovies hra s otázkami pre hlbšie rozhovory www.conepovies.sk

Jeho krycie meno je Die Nadel, Ihla. Je to nesmierne inteligentný nemecký aristokrat a tiež špión, ktorý sa nezastaví pred ničím. Nie je mu cudzie násilie a odstráni každého, kto sa mu postaví do cesty…
Teraz leží osud Európy v jeho rukách a otázkou je, či sa ho podarí včas zastaviť.
Ken Follett a Oko ihly.

Nemecký „spiaci agent“, ktorý už roky žije v Anglicku, odhalí tajné plány spojeneckej armády, týkajúce sa vylodenia vo Francúzsku koncom druhej svetovej vojny. V Británii používa viacero mien, no v Nemecku je v okruhu Hitlerových dôverníkov známy pod prezývkou Die Nadel, Ihla.

Je to nemilosrdný profesionálny zabijak, ktorý za sebou odstraňuje stopy tenkou dýkou, ukrytou v rukáve. Ostávajú za ním mŕtvoly, ktoré si polícia a najmä kontrašpionáž až neskôr začne spájať s jeho osobou. Vznikne podozrenie, že odhalil kamufláž maskujúcu skutočné miesto vylodenia Spojencov. Britské tajné služby pracujú dňom i nocou, aby ho chytili a zabránili mu vyviezť životne dôležité informácie do Nemecka.

Plány na všetko odhodlaného agenta však nečakane zamieša príroda. Na mori ho zastihne prudká búrka a on stroskotá na maličkom ostrove pri pobreží Škótska, kde žijú len štyria ľudia. Podarí sa starému pastierovi, invalidovi na vozíku a krehkej žene s dieťaťom vyhrať na malom kúsku zeme zápas o život s nemilosrdným vrahom?

Oko ihly je prvý úspešný a jeden z jeho najpredávanejších románov. Výnimočná a skvele premyslená zápletka, výborne vykreslené postavy, skvelé dialógy. Príbeh sa pomerne rýchlo rozbieha, keď sa Faber dozvedá o operácii Fortitude.
Medzitým sledujeme paralelný príbeh dôstojníka RAF Davida a jeho partnerky Lucy Rose.

Ken Follett bol už vtedy majstrovským rozprávačom, čo neskôr dokázal pri svojich monumentálnych ságach Kingsbridge (Piliere zeme) alebo Storočie (Pád titanov, Zima sveta a Prah večnosti). Výborne vsadil fiktívneho špióna do skutočných reálií, operácie, ktorá sa stala inšpiráciou.

V roku 1979 mu priniesol cenu Edgar Award za najlepší román v Mystery Writers of America.
BBC News zaradilo román v roku 2019 do zoznamu 100 najinšpiratívnejších románov histórie.

Knihu sfilmovali v roku 1981, v hlavných úlohách si zahrali Donald Sutherland (Henry Faber) a Kate Nelligan (Lucy Rose). Scény nakrútili počas ôsmich týždňov na Isle of Mull vo Vnútorných Hebridách .
Vo filme sa objavuje charakteristický most Connel Bridge a niektoré scény sa natáčali na letisku Blackbushe v Yateley a v Nine Elms v Londýne.

Obrázok s odkazom na Conepovies Komunikačná kartová hra
Predchádzajúci článokViete ako muži vnímajú sex?
Ďalší článokPo Dobre, Smrti, či Snoch prichádza Mágia ako zdroj zla
Som knihoholik. Priznávam. Nevydržím deň bez toho, aby som neprečítal aspoň pár strán nejakej knihy. A občas si nájdem čas, aby som sa podelil o svoje dojmy a postrehy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.