O Fride Kahlo, slávnej maliarke, toho vieme už pomerne dosť. Fascinuje mnohých. „Len jedno ma stále prenasleduje — jej utajovaný, záhadný vzťah s Nickolasom Muraym. Táto láska sa stala ústredným motívom môjho románu,“ tvrdí nemecká historička a publicistka Maren Gottschalková, ktorá o Fride napísala strhujúci životopis.
V roku 1938 prichádza Frida Kahlo do New Yorku, aby tam uviedla svoju prvú samostatnú výstavu. A zatiaľ čo doma sa jej rúca manželstvo so slávnym maliarom Diegom Riverom, v Amerike zažíva triumfálny úspech – newyorské umelecké kruhy ju oslavujú, nachádza nových priateľov a nemá núdzu ani o ctiteľov. Do jej života opäť vstupuje úspešný fotograf Nickolas Muray, ku ktorému už dlhšie prechováva hlboké city.
A práve tento vzťah tvorí kostru celého románu. Frida zažíva vzrušujúce chvíle aj v Paríži, kam odchádza na pozvanie Andrého Bretona. Stretáva sa s velikánmi tamojšej umeleckej scény – Pablom Picassom, Marcelom Duchampom, Maxom Ernstom či Joanom Miróom, ktorí pozitívne hodnotia jej originálnu tvorbu, odrážajúcu jej zložitú, náruživú a nespútanú podstatu.
Po šiestich mesiacoch v zahraničí sa Frida Kahlo vracia do rodného Mexika už ako uznávaná umelkyňa a nezávislá žena, pripravená na nový začiatok tak v umení, ako aj v súkromnom živote.
Frida je mimoriadne vydarená biografia, ktorá vychádza v edícii Životy slávnych. Nepribližuje celý život Fridy – napokon, takých životopisov vyšlo už viacero. Sústredí sa najmä na obdobie jej vzostupu, keď doslova ohúrila celý umelecký svet a stala sa maliarskou hviezdou.
Maren Gottschalk je vynikajúca rozprávačka a jej Frida je strhujúci román o živote a diele pozoruhodnej umelkyne. Už samotné čítanie je zážitok, ktorý vás obohatí – autorka zručne kombinuje fakty, skutočné udalosti s fiktívnym príbehom. Napokon z toho vznikol pútavý a inšpiratívny portrét legendárnej umelkyne…ale aj ženy. Je to nielen nádherná oslava umenia, no tiež lásky a života ako takého.
„Čitateľ má možnosť sledovať vznik slávnych autoportrétov takmer v reálnom čase. Autorka s veľkým pochopením sprostredkuje úsilie, ktoré táto zraniteľná, no zároveň nesmierne hrdá maliarka vkladá do každého ťahu štetcom,“ napísali v Buchkultur.