Uzly a pomaranče: Oceňovaný román Ivy Procházkovej sa dočkal sfilmovania

Uzly a pomaranče

Prvá láska voňajúca po pomarančoch, komplikovaný vzťah k otcovi po matkinej smrti, neha venovaná malej sestre, divoké chlapčenské súboje o česť a stádo koní, ktoré je prísľubom novej šance pre ťažko skúšanú rodinu. To je svet štrnásťročného Darka a príbeh o šťastnom i bolestnom dospievaní v odlúčenosti a kráse Lužických hôr. Kone tu nie sú drahé exempláre dostihových stajní, ale bytosti, o ktoré sa treba starať a milovať ich. Presne tak, ako ľudí. Lenže niekedy ani to nestačí. 

Zábavný, dojemný i vážny, no pritom nesentimentálny príbeh Uzly a pomaranče,  ktorý v sebe spája dobrodružné prvky s prvými nežnými náznakmi erotického vzťahu, bol vo svojej rovnomennej románovej podobe preložený do piatich jazykov a ocenený prestížnymi literárnymi cenami v niekoľkých európskych krajinách.  Jeho filmová podoba vznikla v koprodukcii spoločností troch krajín – Českej republiky (Daniel Severa Production, Česká televize), Nemecka (Kinderfilm, Mitteldeutscher Rundfunk a Slovenska (Trigon Production a RTVS). Vznik filmu podporili aj štátne fondy – Audiovizuálny fond, Státní fond kinematografie a regionálny fond Mitteldeutsche Medienförderung. 

Film je, rovnako ako kniha, určený najmä mládeži. Túžba dospievajúceho Darka po akceptácii, láske a odstránení krutostí páchaných na ľuďoch aj na zvieratách, ako ale aj prežívanie prvej lásky je to, s čím sa mladý dospievajúci človek dokáže stotožniť. Scenár k filmu napísala autorka knihy – spisovateľka a scenáristka publikujúca v češtine aj nemčine Iva Procházková, režisérom filmu je jej celoživotný partner, režisér a herec Ivan Pokorný. Tím tvorcov aj herecký ansámbel bol rovnako česko – nemecko – slovenský. V hlavných úlohách sa predstaví Tomáš Dalecký (Darek), mladá a populárna nemecká herečka Emilie Neumeister (Hanna), Stanislav Majer, Steffen Groth, ale aj česká speváčka Ewa Farna. Zo slovenských hercov vo filme diváci uvidia Evu Sákalovú a Ľuboša Kostelného. 

Celosvetová a nemecká premiéra filmu za účasti producentov a tvorcov sa uskutočnila v stredu 20. marca 2019 na Medzinárodnom knižnom veľtrhu v Lipsku, ktorý je najstarším knižným veľtrhom na svete. Producenti si ho na uvedenie  filmu vybrali jednak kvôli veľkému úspechu knižnej predlohy v Nemecku, ale aj z dôvodu, že tento rok je Česká republika na veľtrhu čestným hosťom a Iva Procházková oficiálnym hosťom veľtrhu. Nemeckí diváci film následne uvidia v kinách pod názvom Orangentage. Česká premiéra filmu sa uskutoční na Medzinárodnom festivale pre deti a mládež v Zlíne  (24.5. – 1.6.2019). K slovenským divákom sa film dostane v polovici júna. Do kín ho uvedie distribučná spoločnosť Continental Film

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.