Poznáme to hádam všetky. Náročný pracovný deň, rozchod, len tak kvôli chuti na ,,niečo sladké“… Ale čo ak táto vaša potreba hraničí so závislosťou? Skúste naše tipy, ako sa tejto závislosti na sladkom zbaviť!
Dodržiavajte pitný režim.
Tisíckrát omieľané, ale naozaj je to tak: hlad je často iba prezlečený smäd – obzvlášť, ak vás prenasleduje nutkavá chuť maškrtiť. Preto sa snažte dodržiavať pitný režim počas celého dňa, pite čistú vodu a nesladené čaje priebežne (nie nárazovo!) a pocítite rozdiel. Bonusom bude hladšia pleť a príval energie pre celý organizmus. Samozrejme, že voda nenahradí plnohodnotnú stravu, ale môže byť veľkým pomocníkom pri zavádzaní zdravého životného štýlu do vášho života, ku ktorému nepochybne patrí aj eliminovanie sladkostí.
Nečakajte zázraky na počkanie
Nemajte výčitky, ak sa vám nebyť závislou na sladkostiach hneď nepodarí. Odvykanie je dlhodobý proces, presne ako v prípade iných závislostí. Zázraky na počkanie sa nekonajú, preto buďte trpezlivé a odhodlané nabudúce nepoľaviť a vytrvať v boji so závislosťou.
Nahrádzajte
Skúšajte nahradiť čokoládu či keksík zdravším variantom. Čo máme na mysli? Skúste napríklad horkú čokoládu, sušené ovocie alebo biely jogurt ochutený čerstvým ovocím. Aj tu však platí – poznajte mieru!
Buďte v pohybe.
Možno pre váš lepší pocit, že ste ,,zhrešili“ (bod 2), ale skôr pre celkový pocit zdravia a nadobúdania kondície.
Vyhýbajte sa stresu.
Ľahko sa to síce hovorí, ťažšie robí, ale verte, že to stojí za to. V strese totiž častejšie siahneme po čokoláde či alkohole, a v nich sa nachádza obrovské množstvo cukru. Áno, cukru, ktoré naše telo nijako extra nevyužije, akurát spôsobí výkyvy hladín inzulínu a následnú únavu a samozrejme, väčšie bruško či stehná. Je to začarovaný kruh.
Celá táto zmena musí najprv prebehnúť vo vašej hlave. Zistite, prečo sa prejedáte sladkým a následne vyhodnoťte, aký spôsob odvykania si zvolíte. Nech sa to už udeje akoukoľvek cestou, je to beh na dlhé trate. No my v redakcii vám silno držíme palce !