Viaceré zdroje potvrdzujú, že prvým notebookom bol NEC Ultralite, ktorý bol vyrobený ešte v roku 1988 v USA, konkrétne v New Yorku. Vtedy boli notebooky označované ako laptopy, no už o rok neskôr, čiže v 1989 bol prirovnávaný k notebooku, čo po slovensky znamená zápisník.
Notebooky sú stredne ťažké prenosné počítače s integrovanou základnou jednotkou, monitorom a klávesnicou a sú nevyhnutnými pomôckami skoro v každej domácnosti.
Ak plánujete kúpu nových notebookov, prečítajte si tieto praktické rady, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v ponuke.
Recenzie sú dôležité
Nikdy si nevyberajte notebook len podľa odporúčania známych. Je dôležité všímať si aj recenzie nestranných ľudí, ktorí ich píšu priamo na stránke. Sú nevyhnutné a v mnohých prípadoch vám napovedia viac, ako informácie od predávajúceho, ktorý by vám predal naozaj všetko. Niekedy aj najnovší model nemusí byť taký dobrý ako modely v kategórii lacných notebookov.
Všímajte si kvalitu procesoru a operačnej pamäti
Práve tieto dva parametre by ste mali zohľadňovať pri výbere notebooku. Procesor zabezpečuje celkový chod notebooku a určuje jeho výkon. Pri výbere procesoru zohľadňujte počet jadier. Čím viac jadier bude mať procesor, tým je kvalitnejší a rýchlejší. Viacerí predajcovia vám budú pripomínať, že okrem jadier treba zohľadňovať aj frekvenciu procesorov.
Pri operačnej pamäti tiež platí, že ovplyvňuje chod notebooku. Notebooky s malou operačnou pamäťou (RAM) sú najlacnejšie, ale zároveň aj najmenej výkonné. Ľuďom, ktorí potrebujú notebook na klasické kancelárske práce, sa odporúča nižšia RAM. Tí, ktorí pracujú s grafickými programami alebo hrávajú počítačové hry, sa odporúčajú notebooky s vyššou RAM.
Ak pokukujete napríklad po kvalitných notebookoch Lenovo, všímajte si predovšetkým kvalitu procesora a operačnej pamäti.
Ďalej treba zohľadňovať grafickú kartu, pevný disk, batériu, veľkosť displeja, operačný systém a aj to, pre koho bude notebook určený. Iný notebook vyberáte školopovinným deťom, iný do domácej kancelárie.