Spotrebiče v domácnosti patria k najdrahším položkám, ktoré si rodiny zaobstarávajú pri zariaďovaní nového domova. Aby nám ale slúžili čo najdlhšie, musíme sa o ne 100% starať. Hovorí sa, že spotrebič nevydrží dlhšie ako doba záruky. Ukážeme vám ale, ako predĺžiť životnosť dvoch najpoužívanejších spotrebičov v domácnosti – práčky a sporáka.
Práčka
Aby vám práčka vydržala čo najdlhšie, odporúčame vám pravidelné utieranie gumových tesnení, aj dvierok. Po každom praní, keď vyberiete prádlo, je potrebné utrieť dvierka a celý bubon. Pravidelným utieraním práčky (tesnení a bubna) predídete hrdzaveniu a vzniku plesní.
Na utieranie práčky vám odporúčame používať švédsku utierku. Jemná látka, ktorá má vysokú savosť, dokáže utrieť veľké mokré plochy a ľahko sa ňou dostanete aj do záhybov tesnení.
Veľké problémy vám časom môže robiť čerpadlo práčky. V obchodoch s náhradnými dielmi si však budete môcť kúpiť náhradné čerpadlo do práčky aj takého modelu, ktorý sa už nemusí vyrábať.
Každopádne, venujte sa čisteniu bubna, tesnení a všetkých záhybov, kde sa môže zachytávať voda a môže tam vznikať pleseň. Nezabúdajte ani na čistenie zásobníka, kde dávate prach na pranie a aviváž. Zásobník po opraní vyberte, vypláchnite zvyšky prášku na pranie, následne poutierajte a položte na suchú podložku, aby sa dostatočne vysušil. Dôležité je čistiť práčku aj zvnútra. Na čistenie bubna odporúčame ocot a sódu bikarbónu. Drahé prípravky na čistenie práčky sú úplne zbytočné.
Sporák
Rady pečiete? Časom vás môže prekvapiť prepálená špirála, ohrievacie teleso. Nemusíte však zúfať. Ak je sporák stále ešte použiteľný, stačí si kúpiť lacné ohrievacie teleso do sporáka a môžete ho aj naďalej používať.
Nezabúdajte však na jeho pravidelné čistenie. Opäť vám môže pomôcť sóda bikarbóna a ocot. Na zažratú špinu však budete potrebovať kvalitný odmasťovač, ktorý kúpite v ktorejkoľvek drogérii.